Агери (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
езерото Агери

Агери (езеро) е ледничко езеро во кантонот Цуг, Швајцарија. Двете општини долж нејзиниот брег се Обергери и Унтегери. Главната притока е Хурибах; реката Лорзе го одводнува езерото Агери. Од 1992 година езерото се користи како резервоар за вода.

Битката кај Моргартен се одвивала во 1315 година на брегот на Агеризе.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Список на езера во Швајцарија

Надворешни врски[уреди | уреди извор]