Агер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Агер
Сливот на реката Сулц и Агер билску до Ломар
Местоположба
Германија
Физички особености
Извор 
 • местоЗауерланд
Устие 
 • место
Зиг
 • координати
50°48′2″N 7°10′27″E / 50.80056° СГШ; 7.17417° ИГД / 50.80056; 7.17417Координати: 50°48′2″N 7°10′27″E / 50.80056° СГШ; 7.17417° ИГД / 50.80056; 7.17417
Должина69.5 kм (43.2 ми) [1]
Големина на сливот816 km2 (315 ми) [1]
Особености на сливот
ТечениеПредлошка:PSieg

Агер е река во Германија, десна притока на Зиг во Северна Рајна-Вестфалија . Реката е 69,5 километри долга. Нејзиниот извор е на ридовите Сауерленд, во близина на Мајнерзхаген . Поминува низ градовите Енгелзкирхен, Оверат и Лохмар.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Hydrographic Directory of the NRW State Office for Nature, the Environment and Consumer Protection (Gewässerverzeichnis des Landesamtes für Natur, Umwelt und Verbraucherschutz NRW 2010) (xls; 4,67 МБ)