Автопат „Братство и единство“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Младинските работни акции имале улога во градењето на другарството помеѓу младите Југословени.[1]

Братство и единство (српскохрватски: Autoput "Bratstvo i jedinstvo", Аутопут "Братство и јединство"; словенечки: Avtocesta "Bratstvo in enotnost") — еден од поголемите и поважните автопати во СФРЈ. Автопатот бил долг 1 180 километри од австриската граница во Ратаче во близина на Крањска Гора, па преку Љубљана, Загреб, Белград, Скопје, Гевгелија па сè до грчката граница. Автопатот поврзувал четири републики од Федерацијата, односно СР Македонија, СР Србија, СР Хрватска и СР Словенија. Денес овој автопат во одредени места не се користи, бидејќи има изградено нови посовремени автопати.

Меѓународна категоризација[уреди | уреди извор]

Од 1975 година, автопатот бил конкурентен на правците:

Поврзано[уреди | уреди извор]

  1. RADNE AKCIJE NEKAD I SAD