Прејди на содржината

Автомобилска хидраулика

Од Википедија — слободната енциклопедија

Автомобилска хидраулика ― опрема поставена во автомобил што овозможува динамично прилагодување на висината на возилото. Овие модификации на суспензијата често се поставуваат во послабо возење, т.е. возило модифицирано за да го намали растојанието од подот под оној од неговиот првичен дизајн. Со овие модификации, телото на автомобилот може да биде подигнатно со далечински управувач. Количината и видот на хидраулични пумпи[1] што се користени и различните спецификации на предметното возило ќе влијаат на влијанието на таквите системи врз висината и ориентацијата на возилото. Со доволно пумпи, автомобилот може да скока и скока нагоре од шест метри од земјата. Ентузијастите одржуваат натпревари во скокање со автомобил[2] на државно ниво, кои се оценуваат според тоа колку високо автомобилот може да отскокне.[3]

Потекло[уреди | уреди извор]

Нисковозните автомобили (т.н. low rider) потекнуваат од заедниците со мексиканско потекло во јужна Калифорнија, Соединети Држави. Автомобилската хидраулика првично била многу скапа за поставување и била користена само за прикажување на саеми за автомобили.[4] Сепак, по Втората светска војна, повеќе Мексиканци во Соединетите Држави, можеле да си дозволат постари, поевтини автомобили. Во раните 1960-ти, овие автомобили, многупати класични од 1950-тите, почнале да бидат променувани и приспособувани за возење ниско до земја. Сепак, ова не било претпочитано од многу полицајци во јужна Калифорнија и сопствениците на овие автомобили добивале казнени билети. Ова е причината зошто била поставувана автомобилска хидраулика. Ова им овозможило на возачите на автомобили да ги приспособуваат овие автомобили на првобитната висина кога ќе се стават во компромитирачка положба. Почнало да се шири во црнечките заедници, како и во заедниците на белците, низ јужна Калифорнија и многу други западни држави. Денес, нисковозните автомобили може да бидат најдени насекаде, ширум светот, но поголем процент е во западните држави во Соединетите Држави.

Меѓународно[уреди | уреди извор]

Во 1979 година, Јапонија добила пратка од списанието Low Rider, кои на насловната страница покажувала спуштен Шевролет пред планината Фуџи. Ова списание, Orlie's Lowriding Magazine, било профитабилно списание кое рекламирало нисковозни автомобили и хидраулични сетови за нивните потрошувачи.[5] Заедно со овие списанија дошле и формулари за нарачки по пошта за купување сетови за автомобилска хидраулика. До 1980-тите, овие сетови заедно со автомобилите, ја направиле Јапонија како најголем купувач на списанието Orlie's.[6]

Внатрешност[уреди | уреди извор]

Првичните пумпи, вентили и цилиндри користени за модификации на овие автомобили првично биле користени за зафати извршувани во авиони. Користењето на овие материјали барало голема доза на инженерска способност за да бидат вратени овие автомобили во работна состојба откако ќе бидат соголени. За многу сопственици на автомобили, било премногу скапо да имаат автомобилска продавница да им ја постави хидрауликата во нивниот автомобил. Во раните 1960-ти, сопствениците биле оставени сами да ја вршат механиката за своите автомобили бидејќи сетовите не биле продавани во продавниците до доцните 1960-ти. Многупати, бидејќи овие акумулатори, пумпи и вентили првично биле направени за толку големи авиони, биле потребни дополнителни батерии за да помогнат во хидрауликата. Ова ќе ги истроши акумулаторот почесто од првичната употреба за овој акумулатор, така што било неопходно сопствениците на овие автомобили почесто да го полнат акумулаторот на автомобилот.[7] По употребата на материјали за авиони, било откриено дека материјалите за подигање на камионите се попогодни за автомобилот, како и го олеснуваат одржувањето на автомобилот.

Овие цилиндри, два или повеќе, се поврзани со една цевка која е исполнета со масло, основната течност што е користена за хидрауличен систем. Цилиндрите се користени за да се воспостави притисок на компресија на маслото, течноста што се снабдува од пумпата, за да биде туркан автомобилот нагоре.[8] Движењето на автомобилот се дефинира со бројот на цилиндрични пумпи поставени во возилото. Бројот и поставеноста на пумпите го одредуваат опсегот на движење што го има автомобилот. За контрола на движењето на автомобилот надолу е користен хидрауличен вентил за испуштање.

Рекламирање[уреди | уреди извор]

Автомобилската хидраулика многупати е прикажувана и е рекламирана во медиумите. Во 1970-тите, многу филмови снимени во источен Холивуд станале познати по нивните нисковозни автомобили со штосна хидраулика. Филмовите како што се Up in Smoke и Chong's Classic биле некои од ретките филмови во кои се појавуваат нисковозни автомобили.[9] Дури и во поновите филмови и медиуми, овие автомобили се прикажувани. Ликот на Лесли Нилсен, Рајан Харисон, демонстриран во „Погрешно обвинети“ од 1998 година, краде автомобил во кој има вградено хидраулика. Филмот го прикажува отскокнувањето дадено од одредени хидраулични системи кои се опремени во одредени автомобили.[10] Во 2004 година, музичкото видео на Снуп Дог, „<i>Drop It Like It's Hot</i>“, во кое се појавува Фарел, Ројлс-Ројс Фантон (Rolls-Royce Phantom) од 2004 година, ја покажува својата поставена хидраулика со навалување на двете леви тркала, зад рапувањето на Снуп Дог.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „How do they create the hopping cars you see in the movies?“. April 2000.
  2. Archived at Ghostarchive and the Back Bumper from Franks Hydraulics. Archived from the original on 2014-07-22. https://web.archive.org/web/20140722135418/https://www.youtube.com/watch?v=RfvtNKGX2qo. : Back Bumper from Franks Hydraulics. https://www.youtube.com/watch?v=RfvtNKGX2qo. 
  3. Volti, Rudi (2004). Automobiles and Leisure. Detroit: Charles Scribner's Sons. стр. 56.
  4. Tatum, Charles M. (2011). Lowriders in Chicano Culture: From Low to Slow to Show: From Low to Slow to Show. Santa Barbara California: Library of Congress. ISBN 9780313381492.
  5. „TEN: The Enthusiast Network :: Magazine Store“. Архивирано од изворникот на 2014-03-19. Посетено на 2023-12-27.
  6. Penland, Paige R. (2003). Lowrider. 380 Jackson Street, St. Paul, MN, USA: MBI Publishing Company. стр. 103. ISBN 076031599X.CS1-одржување: место (link)[мртва врска]
  7. Ganahl, Pat (2001). The American Custom Car. 380 Jackson Street, St. Paul MN, USA: MBI Publishing Company. стр. 111. ISBN 0760309507. car hydraulics.CS1-одржување: место (link)
  8. „Evolution of Hydraulics System“.
  9. „Lowrider History“.
  10. Archived at Ghostarchive and the Wrongfully Accused - Hydraulic Car. Archived from the original on 2011-03-24. https://web.archive.org/web/20110324201636/http://www.youtube.com/watch?v=wOJHXDgIq9w&feature=youtu.be. : Wrongfully Accused - Hydraulic Car. https://www.youtube.com/watch?v=wOJHXDgIq9w. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]