Автомобилска индустрија во Украина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Автомобилска индустрија во Украина е еден од најважните сектори на индустријата во земјата.

ЗАЗ
Богдан

Историја[уреди | уреди извор]

Автомобилска индустрија во Украина е претставена со производство на автомобили, камиони автобуси. Во 1991 година имаше 4 автомобилски постројки:

Галерија[уреди | уреди извор]

До 1990 година

По 1990 година

Извори[уреди | уреди извор]