Прејди на содржината

Австриско-швајцарска епархија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мапа на епархиите на Српската православна црква во Европа.

Австро-швајцарската епархијаепархија на Српската православна црква.[1]

Архијереј на епархијата е Андреј Чилерџиќ, а нејзиното седиште се наоѓа во Виена.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Епархијата беше формирана на 26 мај 2011 година со одлуката на Светиот совет на епископи на Српската православна црква за време на редовното мајско заседание. За администратор на новоформираната епархија беше назначен Иринеј (Буловиќ).[3][4]

Се проценува дека во Виена живеат околу 100 илјади припадници на оваа епархија. Постојат три цркви и постојат планови за изградба на нова црква во Нојлерхенфелд од српските католици, кои досега имаат 172 цркви.[5]

На Светиот советот на епископи на Српската православна црква за време на неговото редовно мајско заседание на 24 мај 2014 година, Андреј (Чилерџиќ) беше избран за прв австриско-швајцарски епископ.[6]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]