Австралиски териер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Австралиски териер
Australian Terrier adult male.jpg
Особености
куче (Canis lupus familiaris)

Австралиски териер е мала раса на кучиња од типичен кучешки вид. Расата е развиена во Австралија, иако предците видови на кучиња од кои потекнува расата биле од Велика Британија .

Изглед[уреди | уреди извор]

Австралиска териер околу 1915 година
Австралиски териер - кутре

Австралискиот териер е мало куче со кратки нозе, тежи околу 6.6 килограми и стоејќи околу 25 сантиметри, со бушава сурова двојна обвивка со средна должина која не е нормално исечена. Крзното е пократко на муцката, долниот дел на нозете и нозете, а околу вратот има грива. Опашката била традиционално вкотвена, со цел да се заштити кучето од повреди на ’рбетот додека е на лов. Како и кај повеќето раси на кучиња миленичиња, сите пропорции и аспекти на телото и главата, како и боите и ознаките се широко опишани во стандардот на раса.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Australian Terrier“. Архивирано од изворникот на 25 October 2009. Посетено на 9 November 2014.