Авичи: Вистински приказни

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Avicii: True Stories“
Податотека:Avicii - True Stories.jpg
Film poster
РежисерLevan Tsikurishvili
ПродуцентDaniel Neander
СценаристLevan Tsikurishvili
Главни улоги
Монтажа
 • Johan Lindvall
 • Francesco Loi
 • Nils Moström
Студио
 • Piece of Magic Entertainment
 • Black Dalmatian Films
 • SF Bio
Дистрибутер
ПремиераOctober 26, 2017
Времетраење97 minutes
ДржаваUnited States
Јазик
 • English
 • Swedish

Avicii: True Stories е документарен филм од 2017 година, во режија на Леван Цикуришвили, за шведскиот диџеј и продуцент на плочи Авичи, со специјални настапи на Дејвид Гета, Вајклеф Жан, Нил Роџерс, Тиесто и Крис Мартин . Авичи: Вистински приказни премиерно бил прикажан на 26 октомври 2017 година во избрани кина ширум светот и бил објавен на Нетфликс во САД, Велика Британија и Австралија на 28 декември 2018 година.[1]

Тим Берглинг

Содржина[уреди | уреди извор]

Авичи: Вистински приказни е сопствена приказна на Тим Берглинг, раскажана одвнатре и направена од неговата обемна лична и семејна архива и снимки зад сцената. Режисерот Леван Цикуришвили го следел Берглинг повеќе од четири години додека снимал снимки од неговите искуства и размислувања.[2]

Улоги[уреди | уреди извор]

Во документарниот филм учествуваат и специјалните гости Алекс Еберт, Алое Блак, Карл Фолк, Фредрик Боберг, Јохан Бјеркелунд, Сандро Каваца, Салем Ал Факир, Пер Диксон и Мајкл Ајнзигер.[3]

Саундтрак[уреди | уреди извор]

  • Robyn - Hang With Me (Avicii remix)
  • Avicii - Levels
  • Armin Van Buuren - Drowning (Avicii remix)
  • Rick Ross - Hustlin
  • Avicii - Wake Me Up
  • Coldplay - A Sky Full of Stars
  • Avicii - Sunset Jesus
  • Avicii/Sandro Cavazza - Lord
  • Avicii/Sandro Cavazza - Without You
  • Avicii - Ten More Days
  • Avicii - Feeling Good

Продукција[уреди | уреди извор]

Во документарниот филм учествуваат колеги како Крис Мартин, Нил Роџерс, Дејвид Гета и Вајклеф Жан.[4] Некои делови биле снимени во Мадагаскар и Австралија.[1]

Director Levan Tsikurishvili quoted on his documentary:

“The documentary gives a very close explanation of how he felt. I’m happy and thankful that we were able to put so many of his years on film, to show others how he really was. As a collaborator, and a film-maker, that’s what I can do for him. I wanted to do a brutally honest film about Tim as a person and not only about Avicii. Everybody knows Avicii but very few people know Tim. I think this documentary really shows Tim’s struggle and strength of character. Being a worldwide superstar artist is not as easy as it looks on Instagram."

—Levan Tsikurishvili, director[5]

Премиера[уреди | уреди извор]

Авичи: Вистински приказни дебитирал во избрани кина ширум светот на 26 октомври 2017 година. Документарецот бил објавен на Нетфликс на 28 декември 2018 година, во Соединетите Американски Држави, Велика Британија и Австралија.[6]

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

Авичи: Вистински приказни се квалификувал за разгледување на Оскар на 1 ноември 2018 година.[7]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Avicii: True Stories, Посетено на 2019-06-24
 2. „Avicii | True Stories | Official Movie Site“. aviciitruestories.com. Посетено на 2019-06-28.
 3. Avicii: True Stories, Посетено на 2019-07-01
 4. „Avicii: True Stories - film i njegov posljednji nastup na Ibizi 2016.god“. Večernji list. 24 November 2017. Посетено на 22 April 2018.
 5. Fleisher, Grace (6 November 2017). 'Avicii: True Stories' documentary is coming to Netflix“. Dancing Astronaut. Посетено на 22 April 2018.
 6. „Documentary Filmed Before Avicii's Death Is Coming to Netflix“. The Mighty (англиски). Посетено на 2019-07-01.
 7. karsoowuttt (2018-11-01). „Netflix Avicii Documentary 'True Stories' Qualifies for Oscars Consideration [Details]“. Your EDM (англиски). Посетено на 2019-07-01.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]