Авион од хартија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Анимација на изработка на традиционален авион од хартија
Упатстава за изработка на традиционален хартиен авион

Авион од хартија или хартиен авион играчка во облик на авион направена од хартија или друг соодветен материјал, која благодарение на своите аеродинамички својства може да лета на многу кратки оддалечености како едрилица. Вештината за изработка на хартиени воздухоплови понекогаш се нарекува аерогами (јапонски: kamihikōki), спрема оригами, јапонската вештина за изработка на разни предмети од хартија.

Моделот "Скај кинг " (Sky King) моментално е најдобриот хартиен авион на светот. Автор на дизајнот е Такуо Тода и со овој модел го држи моменталниот светски рекорд – авионот летал рекордни 27,9 секунди [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2013-12-03. Посетено на 2018-10-29.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]