Авионска несреќа кај Кожле (2016)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Авионска несреќа кај Велес
Сумирани податоци за
Датум6 септември 2016
Патници6 (патници и членови на екипажот)
Жртви6
ДестинацијаПриштина

На 6 септември, 2016 околу 17:40[1] се случила авионска несреќа кај селото Кожле во Општина Петровец.[2] Во авионот имало 6 луѓе, патници и членови на екипажот. Приватниот комерцијален авион полетал од италијанскиот град Тревизо, а требал да слета во Приштина. Авионот требало да наполни гориво на скопскиот аеродром. Патниците во авионот биле пет италијански и еден косовски државјанин.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]