Авентурин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Aventurine се користи за голем број на примени, како што се пејзажни камења, градежен камен, аквариуми, споменици и накит.

Авентурин ― облик на кварц, кој се одликува со неговата проѕирност и присуство на плочести минерални подмножества кои му даваат треперлив или блескав ефект наречен авентуресценција.

Позадина[уреди | уреди извор]

Најчеста боја на авентуринот е зелената, но може да биде и портокалова, кафеава, жолта, сина или сива. Фуксит со хром (разновидна московитски микашист) е класично вклучување и дава сребрено зелен или син сјај. Портокаловите и кафеавите се припишуваат на хематит или гетит. Бидејќи авентуринот е карпа, неговите физички својства варираат: неговата специфична тежина може да лежи помеѓу 2,64-2,69 и неговата цврстина е нешто помала од еднокристалниот кварц на околу 6,5.[се бара извор]

Авентурин.

Авентуринскиот фелдспат или сончев камен може да се помешаат со портокаловиот и црвениот авентурински кварцит, иако првиот е воглавно со поголема проѕирност. Авентуринот често е врзан и прекумерното изобилство на фуксит може да го направи непроѕирен, во тој случај може да се помеша со малахит на прв поглед.[се бара извор]

Името авентурин потекнува од италијанскиот „а вентура“ што значи „случајно“. Ова е алузија на среќното откритие на авантуринско стакло или златен камен во одреден момент во 18 век. Една приказна вели дека овој вид стакло првично бил направен случајно во Мурано од работник, кој оставил некои бакарни филови да паднат во стопениот „метал“, од каде што производот бил наречен avventurino. Од муранското стакло, името преминало на минералот, кој покажал прилично сличен изглед.[1] Иако прво било познато, златниот камен сега е вообичаена имитација на авентуринот и сончевиот камен. Златниот камен видливо се разликува од последните два минерали со своите груби флеки бакар, распространети во стаклото на неприродно еднообличен начин. Обично е златно-кафеава, но може да се најде и во сина или зелена боја.[се бара извор]

Поголемиот дел од зелениот и сино-зелениот авентурин потекнува од Индија (особено во околината на Мисоре и Ченај), каде што се користи од плодни занаетчии. Кремаст бел, сив и портокалов материјал се наоѓа во Чиле, Шпанија и Русија. Повеќето материјали се издлабени во мониста и фигурини, а само пофините примероци се обликувани во кабошони, а подоцна се поставуваат во накит.[се бара извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Public Domain Оваа статија вклучуват текст од дело кое сега е во јавна сопственостChisholm, Hugh, уред. (1911). Encyclopædia Britannica (11. изд.). Cambridge University Press. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: ref=harv (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Jewellery