Авеланеда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Авеланеда
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаАвеланеда
Површина
 • Вкупна17 км2 (7 ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Авеланеда — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија. Според пописот од 2004 година, општината има 218 жители.

Еволуција на населението во Авеланеда, Авила