Авеинте

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Авеинте

Знаме

Амблем
Земја Шпанија
Автономна област Кастилја и Леон
Провинција Авила
Општина Авеинте
Површина
 • Вкупна 12 км2
Население (2005)
 • Вкупно 109 жит.
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Авеинте е општина која се наоѓа во провинција Авила, во автономната покраина Кастилја и Леон. Според пописот од 2004 година, општината има 109 жители.