Авганистански авган

Од Википедија — слободната енциклопедија
Авганистански авган
افغانۍ
Банкнота од 50 авгани
ISO 4217
КодAFN
Составници
Подединица
 1/100pul
СимболAf (еднина) или Afs[1]
Банкноти1 Af, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 500, 1000 Afs
Монети1 Af,[1] 2, 5 Afs
Демографија
Корисник/циАвганистан Авганистан (покрај Американскиот долар)
Издавач
Централна банкаDa Afghanistan Bank
 Мреж. местоwww.centralbank.gov.af
Вредност
Инфлација26.8%
 ИзворThe World Factbook, 2008 est.

Авганистански авган (перс. افغانی, ISO 4217: AFN, бројчен код 004) е официјална валута во Авганистан. Еден авган се дели на сто пули. Симболот за авган е ؋.

За првпат бил издаден во 1925 г. како замена за дотогашната валута - авганистанскa рупиja и првично содржел 9 грама сребро[2]. По инвазијата на САД во 2002 г. воведен е нов авган.

Авганот го издава Централната банка на Авганистан (Da Afghanistan Bank). Инфлацијата во текот на 2005 г. изнесувала 16,3%%.

Банкнотите се издаваат во апоени од 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 500 и 1000 авгани, а монетите во апоени од 1, 2 и 5 авгани.

Тековен курс[уреди | уреди извор]

  • (2 април 2011)

1 EUR= 61,227 AFN
100 AFN= 1,6333 EUR

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Da Afghanistan Bank. "Capital Notes Issuance and Auction."
  2. Krause, Chester L. and Clifford Mishler (1991). Standard Catalog of World Coins: 1801–1991 (18th ed. ed.). Krause Publications. ISBN 0873411501.