Ава ДуВернај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ава ДуВернај

Ава Мари ДуВернеј (родена на 24 август 1972) е американска режисерка, телевизиска продуцентка и поранешен филмски публицист. Добитничка е на Primetime Emmy Award, NAACP Image Award, BAFTA Film Award и BAFTA TV Award, како и номинирана за Оскар и Златен глобус.

Откако го имаше своето режисерско деби „Ќе следам“ (2010), ДуВернеј ја освои наградата за режија во американскиот драмски натпревар на филмскиот фестивал Санденс во 2012 година за нејзиниот втор долгометражен филм „Средно од никаде“, станувајќи првата црна жена што ја освоила наградата.

За нејзината работа на Селма (2014), биографски филм за Мартин Лутер Кинг Џуниор, ДуВернеј стана првата Афроамериканка која беше номинирана за награда Златен глобус за најдобар режисер исто така доби Оскар за најдобар филм. Нејзините други филмски заслуги ги вклучуваат документарниот филм за Нетфликс, исто така номиниран за Оскар, 13-ти (2016) и фантастичниот филм на Дизни Брчка во Време (2018), вториот што ја прави првата Афроамериканка што режирала филм со буџет од 100 милиони долари.

Нејзините телевизиски заслуги вклучуваат и драмска серија на мрежата на Опра Винфри, Queen Sugar (2016) и две ограничени драмски серии на Нетфликс: Кога нè гледаат (2019), базирани на случајот со џогер во Централ парк од 1989 година и Колин во црно и бело (2021 година), базирани на тинејџер години на НФЛ играчот Колин Кеперник.

Во 2017 година, таа беше вклучена на годишната листа Time 100 на највлијателни луѓе во светот. Во 2020 година, таа беше избрана во одборот на гувернери на Академијата за филмски уметности и науки како дел од режисерската фела.