Аватар: Патот на водата

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Аватар: Патот на водата“
Плакатот на македонски
РежисерЏејмс Камерон
Продуцент
Главни улоги
МузикаСајмон Френглен
КинематографијаРасел Карпентер
Монтажа
  • Стивен Е. Ривкин
  • Дејвид Бренер
  • Џон Рефуа
  • Џејмс Камерон
Студио
Дистрибутер
Премиера6 декември 2022 (Лондон)
16 декември 2022 (САД)
Времетраење192 минути[1]
Земја САД
Јазик
Буџет350 — 460 милиони долари
Бруто заработка2,304 милијарди долари[2][3]
ПретходенАватар
СледенАватар 3

Аватар: Патот на водата (англиски: Avatar: The Way of Water) — американски епски научнофантастичен филм од 2022 г., во режија на Џејмс Камерон и пуштен од „Twentieth Century Studios". Тоа е втор филм од серијата „Аватар" на Камерон, по „Аватар" (2009). Членовите на глумечката екипа Сем Вортингтон, Зои Салдана, Стивен Ланг, Џовани Рибизи, Џоел Дејвид Мур, Дилип Рао, Си Си Ејч Паундер и Мет Џералд ги повторуваат своите улоги од изворниот филм, додека Сигорни Вивер се враќа во друга улога. Новите улоги ги вклучуваат Клиф Кертис, Иди Фалко, Џемејн Клемент и Кејт Винслет.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Couch, Pamela; McClintock, Aaron (October 29, 2022). 'Avatar: The Way of Water' Runtime Sails Past Three Hours“. The Hollywood Reporter (англиски). Архивирано од изворникот October 29, 2022. Посетено на October 29, 2022.
  2. Предлошка:Cite Box Office Mojo
  3. Предлошка:Cite The Numbers
  4. „Upcoming Movie Sequels That Will Get You Hyped“ (англиски). Looper via YouTube. January 2, 2020. Архивирано од изворникот January 3, 2020. Посетено на January 2, 2020.