Абтсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Абтсдорф
Градски дел во Витенберг
Грб на Абтсдорф
Абтсдорф is located in Германија
Абтсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Град Витенберг
Основни податоци
Површина 10 км2
Надм. височина 101 м
Население 1.392  (31 декември 2006)
 - Густина 139 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06888
Повик. бр. 03491
Координати 51°53′25″N 12°43′46″E / 51.89028° СГШ; 12.72944° ИГД / 51.89028; 12.72944Координати: 51°53′25″N 12°43′46″E / 51.89028° СГШ; 12.72944° ИГД / 51.89028; 12.72944

Абтсдорф (германски: Abtsdorf) — село и поранешна општина во округот Витенберг, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2009 е дел од градот Витенберг.