Абрусена

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Абруцена (Алмерија))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Абрусена
Map of Abrucena (Almería).png
Абрусена is located in Шпанија
Абрусена
Абрусена
Координати: 37°08′N 2°47′W / 37.133°СГШ 2.783°ЗГД / 37.133; -2.783
Земја Шпанија
ПокраинаАндалузија
ПровинцијаАлмерија
Управа
 • ГрадоначалникХуан Мануел Салмерон Ескамез
Површина
 • Вкупна83 км2
Надм. вис.978 м
Население (2005)
 • Вкупно1.358
 • Густина16,4/км2 (420/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)

Абрусена е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .