Абрам Петрович Ганибал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Абрам Петрович Ганибал
Роден(а)околу 1696
Ади лого, Дебарва, Еритреја, Источна Африка
Починал(а)14 мај 1781(1781-05-14) (возр. 85)
Санкт Петербург, Руска Империја
НационалностРусија
Други имињаПетров Ханибал
Потпис
Потпис на Абрам Петрович Ганибал

Абрам Петрович [б 1] Ганибал, исто така Ханибал или Ганибал, или Абрам Ханибал или Абрам Петров (руски: Абра́м Петро́вич Ганниба́л ; околу 1696 - 14 мај 1781[1]), бил руски воен инженер, генерал-мајор и благородник со африканско потекло. Киднапиран како дете, Ганибал бил однесен во Русија и претставен како подарок на Петар Велики, каде бил ослободен, посвоен и израснат во дворското домаќинство на Царот како негов кум.[2]

Ганибал на крајот станал истакнат член на царскиот двор во времето на ќерката на Петар, Елизабета. Тој имал 11 деца, од кои повеќето станале членови на руското благородништво; тој бил прадедо на авторот и поет Александар Пушкин.[3]

Ран живот[уреди | уреди извор]

Главните веродостојни извештаи за животот на Ганибал потекнуваат од Мурот на Петар Велики , недовршената биографија на Пушкин за неговиот прадедо, објавена по смртта на Пушкин во 1837 година. Научниците тврдат дека извештајот на Пушкин може да биде неточен поради желбата на авторот да го подигне статусот на неговите предци и семејство. Постојат голем број на противречности помеѓу биографиите на Пушкин и германскиот роман Црна глава" на Петар Велики, заснован на неговиот прадедо.[4] Историската биографија на зетот на Ганибал, Ротикирх, главно беше одговорна за митот, пропагиран од некои историчари, дека Ганибал е роден во Етиопија.[5] Сепак, поновите истражувања на научниците Диедоне Ганаманку и Хју Барнс утврдија дека генералот наместо тоа најверојатно е роден во Централна Африка, во област што се граничи со езерото Чад во денешен Камерун.

Киднапирање[уреди | уреди извор]

Ричард Панкхурст, поранешен професор на Институтот за етиопски студии на Универзитетот во Адис Абеба во Етиопија, верувал дека младиот Абрам, Ибрахим или Абрахам, како што го нарекол, е роден околу 1698 година. Тој бил син на малолетен „принц“ или началник чиј главен град бил Логон (сега дел од денешен Камерун). Неговиот татко бил релативно богат, поседувал многу робови и наследени и одведени во битка. Тој имал неколку жени и 19 деца. Меѓутоа, откако неговиот татко починал во битка обидувајќи се да ја одбрани својата територија од Отоманското Царство, Абрам бил фатен и однесен со брод во Цариград. За неговата сестра, Лаган, се вели дека се удавил во морето во очајнички обид да го спаси својот брат.

Абрам останал во Отоманската империја околу една година во служба на домаќинството на султанот Ахмед III. Во тоа време, рускиот амбасадор Сава Владиславич-Рагузински, кој го претставувал Петар Велики, барал „неколку паметни мали африкански робови“ за царската палата во Москва, како што било обичај во тие денови на големите дворови во Европа. По наредба на претпоставените на Владиславич (од кои едниот беше Петар Андреевич Толстој, прадедо на прославениот писател Лав Толстој), Абрам беше избран за оваа намена и наскоро откупен од везирите на Султанот со мито. Во 1704 година, амбасадорот веднаш го испратил по копно во Москва со цел да му биде претставен на царот Петар Велики.

За Царот се забележува дека му се допаднала интелигенцијата и потенцијалот на момчето за воена служба и го донел детето во неговото домаќинство.[4] Абрам беше крстен во 1705 година, во црквата Света Петка во Вилнус, со Петар како негов кум.[2] Датумот на крштевањето на Ганибал имал лично значење; тој го користел тој датум како роденден затоа што не го знаел неговиот датум на раѓање.

Абрам ја ценел својата врска со неговиот кум, како и односот со ќерката на Петар (Елизабета) и им бил верен како да му се семејство.[4] Започнувајќи од млада возраст, момчето Абрам патувал заедно со императорот за време на неговите воени походи и на овие воени патувања служел како камериер на неговиот кум.

Образование[уреди | уреди извор]

Концепција на уметникот за Ганибал од 1888 година зборувајќи со Александар Суворов.

Во 1717 година, Абрам бил испратен во Мец да добие образование за уметност, наука и војна од највисоките достапни институти. Дотогаш тој зборувал одлично неколку јазици и се истакнувал во математика и геометрија. Во 1718 година Абрам се приклучил на француската армија со надеж дека ќе му угоди на својот кум со тоа што го проширил учењето за воено инженерство. Тој се запишал на академијата за кралска артилерија во Ла Фере во 1720 година.

За време на студиите на Абрам, избувнал конфликт помеѓу Франција и Шпанија, и тој се борел за Шпанија во Војната на четворката алијанса, искачувајќи се на ранг капетан. Додека се борел во француската војна против Шпанија, Абрам добил повреда на главата и бил заробен од шпанската армија. Бил ослободен во 1722 година и ги продолжил студиите во Мец.

За време на неговото престојување во Франција, Абрам го прифати презимето „Ганибал“ во чест на картагинскиот генерал Ханибал (Ганибал е традиционална транслитерација на името на руски јазик).[6] Во Париз се сретнал и се спријателил со такви просветителски фигури како Баронот де Монтескје и Волтер (ова тврдење на неговиот биограф Хју Барнс го оспорува рецензентот Ендру Кан). Волтер го нарекол Ганибал „темна ѕвезда на просветителството“.

Ганибал се вратил во Русија следната година, а неговата напредна обука му овозможила да аплицира и успешно да се здобие со позиции прво како инженер, а потоа и како учител по математика за една од приватните единици на царот.

Кариера[уреди | уреди извор]

Писмо потпишано од А. Ганибал (забележано само едно „н“) на 22 март 1744 година. Архиви на градот Талин.
Портрет на германско-рускиот генерал Иван Иванович Милер-Сакомелски (идентификуван од Наталија Телетова,[7] други го идентификуваат како портрет на Абрам Петрович Ганибал)

Образованието на Ганибал завршило до 1723 година и требало да се врати во Русија. По смртта на Петар во 1725 година, принцот Меншиков се здоби со власт во Русија поради неговиот добар став со Петар. Сепак, Меншиков не бил љубител на Ганибал и имал сомнение за неговото странско потекло и супериорното образование. Ганибал бил прогонет во Сибир во 1727 година, на околу 4.000 милји источно од Санкт Петербург. Прво отпатувал за Казан, потоа за Тоболск и Иркутск, а потоа за Селенгинск во близина на границата со Монголија. Тој бил помилуван во 1730 година поради неговите технички вештини, а службата ја завршил во Сибир во 1733 година. Во тоа време тој изгради тврдина и водел неколку градежни проекти, каде што станал главен инженер.

Елисавета Петровна станала новиот монарх во 1741 година. Ганибал станал истакнат член на нејзиниот двор, се искачи на генерал-мајор и станал надзорник на Ревал (сега Талин, Естонија), позиција што ја извршувал од 1742 до 1752 година. Писмо потпишано на 22 март 1744 година од страна на „А. Ганибал“ се чува во архивите на градот Талин. Во 1742 година, царицата Елизабета му го дала имотот Михаиловскоје во Псковската област со стотици слуги. Тој се повлекол на овој имот во 1762 година.

Во официјалниот документ што Ганибал и го доставил на царицата Елизабета во 1742 година, додека се залагал за ранг на благородништво и грб, тој побарал право да се користи семеен грб, украсен со слон и мистериозниот збор „ФВММО“, што може значи „татковина“ на јазикот Котоко. Во својата книга, Ганибал: Маварот на Петербург, Хју Барнс пишува за средба со султанот Логоне-Бирни, кој му го дал истиот превод на зборот.[3] Сепак, Франсис Сомерс-Кокс, автор на „Маинот од Санкт Петербург: По стапките на црниот Русин“, се сретна со истиот султан и доби поинаков превод за ФВММО. Таа исто така сугерираше дека FVMMO се залага за латинскиот израз Fortuna Vitam Meam Mutavit Omnino што значи „Богатството го смени мојот живот во целост“.

Семејство[уреди | уреди извор]

Ганибал се оженил двапати. Неговата прва сопруга била Евдокија Диопер, грчка жена. Двојката се венчала во 1731 година. Диопер го презирал нејзиниот сопруг, со кого била принудена да се омажи. Бракот помеѓу Диопер и Ганибал бил многу непостојан, и тој се посомнева во неа за неверство на почетокот на нивниот брак.[8] Сомнежите на Ганибал биле потврдени кога Диопер родила бела ќерка.[4] Кога Ганибал дознал дека му е неверна, тој ја уапсил и ја фрлил во затвор, каде поминала единаесет години.

Ганибал почнала да живее со друга жена, Кристина Регина Сиоберг (1705-1781), ќерка на Матиас Јохан Сиоберг и неговата сопруга Кристина Елизабет Де'Албедил, и се оженил со нејзината бигамија во Ревал, во 1736 година, една година по раѓањето на своето прво дете и додека тој сè уште бил законски оженет со неговата прва сопруга. Неговиот развод со Диопер не станал конечен сè до 1753 година, по што на Ганибал му биле изречени парична казна, а Диопер била испратена во манастир до крајот на животот. Вториот брак на Ганибал сепак се сметал за законски по разводот. Вториот брак на Ганибал со Кристина бил многу посреќен и тој ја ценел нејзината верност и приврзаност кон него.[4]

Од нејзината татковска страна, втората сопруга на Ганибал потекнувала од благородни семејства во Скандинавија и Германија: Сигберг (Шведска), Галтунг (Норвешка) и Грабоу (Данска) / фон Грабоу (Бранденбург).[1][9] Нејзиниот дедо по татко бил Густаф Сигберг, Ритместер до Еструп, кој починал во 1694 година, чија сопруга Клара Марија Лаурицдатер Галтунг (околу 1651-1698) била ќерка на Лауриц Лаурицсон Галтунг (околу 1615-1661) и на Барбара Грабоу до Педерструп (1631–1696).

Абрам Ганибал и Кристина Регина Сигберг имаа десет деца, вклучувајќи го и синот Осип. Осип за возврат би имал ќерка Надежда, мајка на Александар Пушкин. Најстариот син на Ганибал, Иван, стана успешен поморски офицер кој помогнал во основањето на градот Керсон во јужна Украина во 1779 година и го достигна чинот генерал, втор највисок воен чин во Руската Империја.

Некои британски аристократи потекнуваат од Ганибал, вклучувајќи ги и Наталија Гросвенор, војвотката од Вестминстер и нејзината сестра, Александра Хамилтон, војвотката од Аберкорн . Mountорџ Маунтбатен, 4-ти маркиз од Милфорд Хејвен, братучед на кралицата Елизабета Втора, исто така е директен потомок, како внук на Надејда Маунтбатен, маркиза на Милфорд Хејвен.

Наследство[уреди | уреди извор]

Дебата за местото на раѓање на Ганибал[уреди | уреди извор]

Вистинското место на раѓање на Ганибал продолжува да биде неизвесно и е предмет на шпекулации од страна на современите историчари. До неодамнешната научна работа на терен, генерално се претпоставуваше дека потекнува од Етиопија.[3] Главно руските научници многу години верувале дека тој е од околината на Медри Бахри, античко кралство во денешна Еритреја.[10] Во писмото што и го напишал на царицата Елизабета, ќерка на Петар Велики, Ганибал изјавил дека е од градот „Логон“ [6] или „Лагоне“. Антропологот Дмитриј Анучин напиша есеј за Александар Пушкин во кој теоретизира дека „Лагоне“ се однесува на Лого-чева во Еритреја. Во 1999 година, рускиот Институт во Адис Абеба, главниот град на Етиопија, исто така, водеше кампања за комеморативна марка во чест на годишнината на Пушкин.

Владите на Етиопија и Еритреја тврдат дека Ганибал е роден на нивните територии. Според ова верување, етиопската влада именувала улица во Адис Абеба по Александар Пушкин, правнук на Ганибал. Исто така, беше поставена негова биста во близина на седиштето на Африканската унија во 2002 година и беше договорено статуата на Пушкин да се пренесе од Москва во Адис Абеба во 2014 година.[11] Сепак, идејата дека Ганибал можеби е роден во Етиопија има малку валути со општото етиопско население.[3] Еритрејската влада тврди дека Ганибал е роден во Лого Сарда, област во модерна Еритреја.[12] Исто така, подигна сопствена статуа на Пушкин и именуваше улица за него во 2009 година.

Владимир Набоков го постави сомнежот во потеклото на Ганибал, засновано врз наодите од истражувањето за време на неговото дело во превод на романот на Пушкин, Јуџин Онегин. Набоков не се согласи со теоријата на Анучин, изјавувајќи дека исто толку е веројатно дека Ганибал се однесувал на „регионот Лагона на екваторска Африка, јужно од езерото Чад“.[3] Поддршката за теоријата на Анучин за раѓање во Етиопија се намали откако беше изложена како расно заснована, што подразбира дека „хамитското “ потекло од Етиопија подобро го објасни успехот на Ганибал отколку „негроидното “ потекло.

Бенинскиот историчар Диедоне Ганманку, експерт за Русија,[3] проучувал руски, француски и африкански извори и тврди дека Ганибал бил навистина од Логоне-Бирни и, најверојатно, бил син на еден од шефовите во античкиот султанат. Во 1995 година, Гнамманку тврдеше дека „Логонот“ за кој пишувал Ганибал е всушност Логоне, главен град на старото кралство Котоко, Логоне-Бирни, сега сместен во северен Камерун.[6] Тој веруваше дека моделот на трговија со робови околу езерото Чад го прави тој регион поверојатен за родното место на Ганибал отколку Гондар, Етиопија. Биографијата на Ганманку за Ганибал беше преведена на руски јазик и беше избрана за најдобра книга за Пушкин на Саемот на книгата во Москва во 1999 година.

Наодите на Ганманку беа за возврат поддржани од теренската работа на Хју Барнс. По консултација со султанот од Логоне-Бирни, Барнс открил дека натписот на гребенот на Ганибал, кој досега бил неразбирлив, одговара на поимот „татковина“ на локалниот јазик Котоко во централна Африка.[3]

Чест во Ла Фере[уреди | уреди извор]

Во ноември 2010 година, претставници од Русија и Естонија, амбасадорот на Камерун и султанот на Логоне-Бирни отидоа во Ла Фере, Франција да ја откријат комеморативната плакета во чест на Абрам Петрович Ганибал како дипломиран на академијата за кралска артилерија во Ла Фера. Академијата, која била затворена во 90-тите години на минатиот век, ја започна кралот Луј XV, непосредно пред запишувањето на Ганибал таму во 1720 година. Плакетата изјавува дека тој дипломирал на академијата за кралска артилерија во Ла Фере, а подоцна станал главен воен инженер и генерал на Царската руска армија. Исто така, забележува дека Ганибал е прадедо на Александар Пушкин, најголемиот руски поет. Диедоне Ганманку, чие истражување за потеклото на Ганибал беше главно одговорно за церемонијата во Ла Фер, исто така служеше како главен говорник на симпозиумот по настанот.[6]

Популарна култура[уреди | уреди извор]

Грб на Абрам Ганибал

Литература[уреди | уреди извор]

Александар Пушкин го искористил својот прадедо Абрам Ганибал како модел за Ибрахим, главниот лик во неговиот недовршен роман „Маварот на Петар Велики“. По напуштањето на училиштето во 1817 година, Пушкин се сретнал со последниот преживеан син на Абрам, Питер. Тој повторно се сретна со Питер во 1825 година, откако напиша во неговиот дневник за желбата „да добие од него неколку мемоари за мојот прадедо“.[13] Се чини дека ги искористил своите сопствени искуства, заедно со Ганибал, за да го создаде заплетот за Маварот на Петар Велики. Сценската верзија на делото е напишана од Карлил Браун и премиерно прикажана на 13-тиот проект на јужните писатели на фестивалот Алабама Шекспир во март 2001.[14]

Уметност и филм[уреди | уреди извор]

Абрам Ганибал е протагонист на советскиот хумористичен филм „Како царот Петар Велики се оженил од својот мавр“, иако заплетот на филмот нема скоро никаква врска со вистинската биографија на Ганибал. Филмот е делумно заснован на Мурот на Петар Велики на Пушкин.[15]

Постојат неколку портрети за кои се смета дека го прикажуваат Ганибал, кои вклучуваат слика на Битката кај Леснаја од Пјер-Денис Мартин Помладиот. За младото момче присутно на сликата на Мартин се тврди дека е Ганибал, заради улогата на младото момче како камериер со Питер за време на воените кампањи и можната поврзаност на Ганибал со уметникот додека бил во Франција.[4] Се верува дека портрет на Адријан Шонебик го прикажува Ганибал за време на неговото време со Петар Велики. Во портретот на Шонибек за Петар Велики, се смета дека младото момче слуга директно зад Петар е Ганибал. Иако постојат различни портрети кои тврдат дека го содржат Ганибал, има малку докази што тврдат дека тврдењата се точни.[16] На сликата во Леснаја, младото момче е облечено во традиционална облека на робови, што Ганибал не го носеше поради неговиот статус под Петар Велики.

Белешки[уреди | уреди извор]

 1. The Russian middle name or patronym is based on the father's first name; in this case it is based on the godfather's, Peter the Great.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Лихауг [Lihaug], Э. Г. [E. G.] (November 2006). „Предки А. С. Пушкина в Германии и Скандинавии: происхождение Христины Регины Шёберг (Ганнибал) от Клауса фон Грабо из Грабо“ [Ancestors of A. S. Pushkin in Germany and Scandinavia: Descent of Christina Regina Siöberg (Hannibal) from Claus von Grabow zu Grabow]. Генеалогический вестник [Genealogical Herald]. 27: 31–38.
 2. 2,0 2,1 Phillips, Mike. "Pushkin's African background – the Pushkins and the Gannibals." British Library. Retrieved May 26, 2016.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 3,6 Marsden, Phillip. "From Slave to Slav." theguardian.com, October 21, 2005. Retrieved June 6, 2016.
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 4,5 Catharine Theimer Nepomnyashchy; Nicole Svobodny; Ludmilla A. Trigos, уред. (2006). Under the Sky of My Africa: Alexander Pushkin and Blackness. Northwestern University Press. стр. 31, 47–49, 56, 63, 74. ISBN 0810119714. Посетено на 7 January 2015.
 5. Gee, Maggie. "Dark star of the Enlightenment. How did an African slave surmount 18th-century attitudes to become a top military commander and intimate of Peter the Great? Maggie Gee charts an extraordinary life.", New Statesman, 8 August 2005. Retrieved May 20, 2016.
 6. 6,0 6,1 6,2 6,3 Schmemann, Serge. "Of African Princes and Russian Poets." The New York Times, November 12, 2010. Retrieved June 7, 2016.
 7. Teletova, Natalya (1995). О МНИМОМ И ПОДЛИННОМ ИЗОБРАЖЕНИИ А. П. ГАННИБАЛА in Легенды и мифы о Пушкине (PDF). Institute of Russian Literature. стр. 94. ISBN 5-7331-0051-6.[мртва врска][мртва врска]
 8. Parry, Albert (1923). "Abram Hannibal, the Favorite of Peter the Great." Journal of Negro History 8.4: 359–66. JSTOR. Retrieved May 25, 2016.
 9. Lihaug, Elin Galtung (2007). „Aus Brandenburg nach Skandinavien, dem Baltikum und Rußland. Eine Abstammungslinie von Claus von Grabow bis Alexander Sergejewitsch Puschkin 1581–1837“ [From Brandenburg to Scandinavia, the Baltics and Russia. A lineage of Claus von Grabow to Pushkin 1581–1837]. Archiv für Familiengeschichtsforschung (германски). 11: 32–46.
 10. Smith (1957, p. 245) postulates that "Logon" stood "on the northern side of the Mareb River in what is now called Eritrea".
 11. "Addis Abab awaits Pushkin statue from Moscow." www.worldbulletin.net, October 8, 2014. Retrieved June 8, 2016.
 12. "Loggo Sarda: Eritrea." www.geographic.org. Retrieved June 8, 2016.
 13. Phillips, Mike. "The Negro of Peter the Great." British Library. Retrieved June 10, 2016.
 14. Litchfield, Robyn Bradley. "East meets South: Southern Writers' Project production set in Russia." Архивирано на 24 февруари 2021 г. Montgomery Advertiser, March 4, 2016. www.ckellyuva.com. Retrieved June 12, 2016.
 15. "Tale of How Tsar Peter Married off His Negro." Архивирано на 10 февруари 2021 г. www.rusfilm.pitt.edu, 2006. Retrieved June 10, 2016.
 16. Edwards, John (2003). „Looking For Abram Hannibal“. Slavonica. 9 (1): 19–33. doi:10.1179/sla.2003.9.1.19.

Литература[уреди | уреди извор]

 • Животот на Ганибал, ДС Анучин, 1899 година.
 • Ганибал: Мурот во Петербург, од Хју Барнс, хардбек 2005 година.ISBN 1-86197365-9ISBN 1-86197365-9 .
 • Мурот во Санкт Петербург: По стапките на црниот Русин, од Франсис Сомерс Кокс, мека во 2005 година.ISBN 0-95440342-8ISBN 0-95440342-8 .
 • Абрахам Ханибал и напаѓачите на песоците, од Франсис Сомерс Кокс, мека во 2003 година [историски роман за деца].ISBN 0-95440340-1ISBN 0-95440340-1 .
 • Абрахам Ханибал и битката за тронот, од Франсис Сомерс Кокс, мека во 2003 година [историски роман за деца].ISBN 0-95440341-XISBN 0-95440341-X .
 • Абрахам Ханибал - l'aïeul noir de Pouchkine од Dieudonné Gnammankou, мека, Париз 1996 година.ISBN 2-70870609-8ISBN 2-70870609-8 .
 • Абрам Петрович Ганибал [Абрам Петрович Ганибал], Георг Леетс [Георг Летс], Таллин [Талин], мека во 1984 година.
 • Белешки за прозодијата: и Абрам Ганибал од Владимир Набоков, 1964 година.ISBN 0-69101760-3ISBN 0-69101760-3 .
 • Жизнь Ганибабала - прадеда Пушкина [Lifeивотот на Ханибал, Големиот дедо на Пушкин] од Наталья Константиновна Телетева [Наталија Константиновна Телетова], тврд бек, Санкт Петербург 2004 година.ISBN 5-94921-004-2ISBN 5-94921-004-2 .

Надворешни врски[уреди | уреди извор]