Абра

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Абра
Abra
покраина на Филипините
Покраинската управа на Абра
Покраинската управа на Абра
Знаме на Абра
Местоположба во Филипините
Местоположба во Филипините
Координати:
РегионКордилјера (CAR)
Основана10 март 1917
Главен градБангед[*]
Управа
 • УправникЕвстакио Берсамин (ЛП)
 • ПодуправникЧари Берсамин (ЛП)
Површина[1]
 • Вкупна4,165,25 км2 (1,608,21 ми2)
Ранг29. од 81
Население (Грешка: погрешен формат за време попис)
 • Вкупно250,985
 • Ранг68. од 81
 • Густина60/км2 (160/ми2)
 • Ранг80. од 81
Единици
 • Независни градови0
 • Составни градови0
 • Општини
 • Барангаи303
 • ОкрузиАбра
Часовен појасPHT (UTC+8)
Пошт. бр.2800–2826
Повик. бр.+63 (0)74
ISO 3166PH-ABR
Говорни јазици
Мреж. местоabra.gov.ph

Абрa (илокански: Probinsya ti Abra, филипински: Lalawigan ng Abra) — покраина во Филипините во регионот Кордиљера, Лузон. Главен град е Бангед и се граничи со Северен Илокос и Апајао на север, Јужен Илокос и Планинската покраина на југ, Северен и Јужен Илокос на запад и Калинга, и Апајао на исток.

Демографија[уреди | уреди извор]

Мнозинското население во Абра се Илокани и Тингијани. Во 2005, населението броело 211.095 жители.

Најдоминантни јазици се илоикански и итнешки. Според пописот во 1995 илоканскиот бил говорен од 73,65% од населението. 25,18% зборувале итнешки, 0,16% тагалошки и 0,54% зборувале други јазици или наречја.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Најзастапена е дрвната индустрија, односно производство и сеча на бамбус и ратан (59%).

Се одгледуваат и други растителни култури како оризот, пченката, но и кафето, тутунот и кикириките.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Абра е поделена на 27 општини.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „List of Provinces“. PSGC Interactive. Makati City, Philippines: National Statistical Coordination Board. Архивирано од изворникот на 2016-09-12. Посетено на 30 December 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 17°35′N 120°45′E / 17.583° СГШ; 120.750° ИГД / 17.583; 120.750