Абра

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Aбра
[[Image:|140px|Провинцискиот грб на Aбра]]
Провинцискиот грб на Aбра
Мапа на Филипините со факти за Aбра highlighted
Мапа на Филипините со факти за Aбра
Регион Кордилера Регион (CAR)
Главен град Бангуед
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 0
 - Општини 27
 - Барангај 303
 - Конгресионални дистрикти Лоне Дистрикт
Население 12-та најмалку
 - Вкупно (2000) 209.491
 - Густина 53/km² (4-та најниска)
Површина 31-та најголема
 - Вкупно 3.975,6 km²
Основана 9 март, 1917
Јазици Илокано, Тингуиански/Итнег
Гувернер Еустакио П. Берсамин (PDSP)

Aбрa е провинција во Филипините во Кордилера Регионот во Лузон. Главен град е Бангуед и се граничи со Северен Илокос и Апајао на север, Јужен Илокос и Планинската покраина на југ, Северен и Јужен Илокос на запад и Калинга, и Апајао на исток.

Демографија[уреди | уреди извор]

Мнозинското население во Абра се Илокани и Тингуиани. Во 2005, населението броеше 211.095 жители.

Најдоминанте е Илокано и Итнег јазикот . Според пописот во 1995 јазикот Илокано бил зборуван од 73,65% од регионалната вкупна популација. 25,18% зборувале Итнег, 0,16% Тагалог и 0,54% зборувале други јазици или дијалекти.

Економија[уреди | уреди извор]

Најзастапена е дрвната индустрија, односно производство и сеча на бамбус и ратан (59%).

Се одгледува исто и ориз, пченка, како и кафе, тутун, и кикирики.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Абра е поделена на 27 општини.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгвет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гуимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигвин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Компостела Вале · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Еција · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сигијор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
тeритории
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли