Абот (планина на Антарктикот)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Планината Абот — планина висока 1.020 метри (3.346 ft), која се наоѓа на пет километри североисточно од ’ртот Канве и е највисоката точка во Северното Подножје, во Викториината Земја. Планината гледа кон заливот Тера Нова. Планината била мапирана од северната група на британската експедиција на Антарктикот, 1910–1913 година, и именувана по офицерот Џорџ П. Абот, член на експедицијата[1].

Планината е базанитски конус од вулканската провинција Мелбурн од вулканската група Мекмердо. Датирана е на 0,628 ± 0,015 милиони години. [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1.  Оваа статија содржи материјал во јавна сопственост од Геолошкиот топографски институт на САД (USGS) — документ: „Mount Abbott“ (содржини од Информативниот систем за географски имиња). (англиски)
  2. „K/Ar and Rb/Sr dating of McMurdo Volcanic Group (north of Campbell Glacier)“ (PDF). Geological Society of America. стр. 2.