Прејди на содржината

Абола

Од Википедија — слободната енциклопедија
Двајца мажи облечени во абола, како што се гледа на барелјефите на триумфалната капија на Септимиј Север во Рим

Абола била облека слична на наметка што ја носеле античките Грци и Римјани. Нониј Марцел цитирал пасус од Варо за да покаже дека тоа е облека што ја носат војниците (vestis militaris), а со тоа и се спротивставувале на тогата. Римските жени, исто така, носеле верзија на абола барем до царскиот период.[1]

Аболата, сепак, не била ограничена на воени прилики, туку се носела и во градот.[2] Посебно ја користеле стоичките филозофи во Рим, исто како што грчките филозофи биле навикнати да се разликуваат по одредена облека.[3]

Поимот абола е всушност латинизација на грчкиот збор амбола (ἀμβόλλα) или анабола (ἀναβολή), за широка волнена наметка.[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Radicke, Jan (2022). 8 abolla – rough woollen cloak (англиски). Berlin: De Gruyter. doi:10.1515/9783110711554-024. ISBN 978-3-11-071155-4.
  2. Suetonius, Caligula 35
  3. Mart. iv. 53, viii. 48
  4. . Boston. Отсутно или празно |title= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Абола (напис во Смитовиот речник за грчки и римски антиквитети)