Абидосаурус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/Предлошка:Автотаксономија/Абидосаурус|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}} |machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}} |machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}
Абидосаурус
Abydosaurus NT.jpg
Реставрација на главата и вратот
Научна класификација [ у ]
Непознат таксон (попр): Абидосаурус
Вид: Абидосаурус
Биномен назив
Абидосаурус
Чурet al., 2010

Абидосаурус (што значи „гуштер од Абидос “) — род на сауроподски диносаурус кој живеел во текот на периодот Креда. Фосилите од овој диносаурус, односно череп и посткраниумот (цел скелет или делови од скелетот, без черепот), биле пронајдени во карпи во североисточниот дел на Јута, САД

Откривање и опис[уреди | уреди извор]

Абидосаурусот е еден од ретките сауроподи познати од материјалот на черепот, и првиот опишан целосен череп за сауропод од Америка кој датира од периодот Креда. Исто така, се истакнува по тесните заби, бидејќи претходните брахиосауриди имале пошироки заби.

Абидосаурусот се заснова на холотипот 16488 во Националниот споменик на диносаурусите, кој се состои од скоро целосен череп и долни вилици со првите четири пршлени на вратот. Обилни черепи и посткранијални коски биле пронајдени на истото место, вклучително и делумни черепи од три дополнителни единки, делумен пршлен на колкот и опашка, плешка, коска на надлактицата и коски на раката. Овие фосили биле пронајдени во подножјето на Сидар, во близина на стариот центар за посетители на Националниот споменик на диносаурусите. Цирконите од кал под камениот носител на песочник укажуваат на староста на песочникот и неговите коски содржани помалку од 104,46 ± 0,95 милиони години, во фаза на Албијан на рана креда .[1]

Иако Абидосаурус живеел околу 45 милиони години по Жирафатитанот, черепите на овие два рода се слични, освен потесните, поостри заби и помалиот нос на Абидосаурус . Абидосаурусот може да се разликува од сите други сауроподи, вклучувајќи го и Жирафатитанот, со суптилни карактеристики на назалните и максиларните коски, неговите релативно мали надворешни дупки (ноздри) и некои карактеристики на забите.[1] Во 2012 година Томас Хотлц дал должина од 18,3 метри (60 стапки).[2]

Етимологија[уреди | уреди извор]

Абидосаурусот бил именуван во 2010 година од Даниел Чур и неговите колеги. Името на родот се однесува на египетската митологија : Абидос е грчко име за град на Нил каде биле закопани главата и вратот на Озирис, додека холотипот на Абидосаурус се состои од глава и врат пронајдени во карпи со поглед на реката Грин. Типскот вид е A. mcintoshi во чест на Џон С Мекинтош,[1] професор по физика, за неговите придонеси во Националниот споменик на диносауруси и проучувањето на диносаурусите [3][4]

Класификација[уреди | уреди извор]

Брахиосауриди 

Европасаурус
Жирафатитан
Брахиосаурус
АбидосаурусСидаросаурусВененосаурус


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Chure, D.; Britt, B.; Whitlock, J.A.; Wilson, J.A. (2010). „First complete sauropod dinosaur skull from the Cretaceous of the Americas and the evolution of sauropod dentition“. Naturwissenschaften. 97 (4): 379–391. doi:10.1007/s00114-010-0650-6. PMC 2841758. PMID 20179896.Chure, D.; Britt, B.; Whitlock, J.A.; Wilson, J.A. (2010). "First complete sauropod dinosaur skull from the Cretaceous of the Americas and the evolution of sauropod dentition". Naturwissenschaften. 97 (4): 379–391. doi:10.1007/s00114-010-0650-6. PMC 2841758. PMID 20179896.
  2. Holtz, Thomas R. (2012). „Holtz's genus list“ (PDF).
  3. Liu, P.X. (26 February 2010). „Recently Discovered Dinosaur Named After Retired Professor“. The Wesleyan Argus. Wesleyan University. Архивирано од изворникот на 9 March 2010. Посетено на 1 March 2010.
  4. „Wesleyan University Physics Department People“. Wesleyan University. Архивирано од изворникот на 2010-01-26. Посетено на 1 March 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]