Абигејл Дилен

Од Википедија — слободната енциклопедија

Абигејл Дилен е адвокат за животна средина и извршен директор во организацијата за еколошка правда Earthjustice. [1] [2] [3] [4] [5] Нејзината работа е наречена „поставување преседан“ од повеќе климатски организации. [6] [7] [8]

Дилен има докторатски степен на образование од Правниот факултет во Беркли и се приклучила во Earthjustice во 2000 година [9] Таа ги водела и програмите за чиста енергија и јаглен на Earthjustice. [10] [11] Таа станала главен извршен директор во 2018 година заменувајќи го Трип Ван Нопен. [12]

Дилен била соработник во антологијата „Сите што можеме да заштедиме“. [13] [14] Таа, исто така, објавила мислења за USA Today, [15] Хафингтон Пост, Хил, ЕкоВач и други извори на вести. [16]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Дилен пораснала во Ново Мексико. Таа е омажена за архитектот Јасмит Рангр,[17] и има син.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Using litigation and the courts to protect human health and our planet (interview with Abbie Dillen of Earthjustice)“. GREEN DREAMER (англиски). Посетено на 2020-12-24.
 2. „The Environmental Effects of Social Distancing w/ Abigail Dillen“. Manny's (англиски). Архивирано од изворникот на 2020-09-30. Посетено на 2020-12-24.
 3. „How Much Does the President Matter for the Climate? | How to Save a Planet“. Gimlet (англиски). Посетено на 2020-12-24.
 4. „Trump Administration Rolls Back Environmental Rules During COVID-19“. WBEZ Chicago (англиски). 2020-04-30. Посетено на 2020-12-24.
 5. „New Earthjustice Prez's Game Plan: Fight Feds, Coax States - Law360“. www.law360.com (англиски). Посетено на 2020-12-24.
 6. „Green Dreamer: Sustainability and Regeneration From Ideas to Life: 143) Using litigation and the courts to protect human health and our planet with Earthjustice's Abbie Dillen on Apple Podcasts“. Apple Podcasts (англиски). Посетено на 2020-12-24.
 7. „Earthjustice President Abigail Dillen Joins Rachel's Network as Liaison | Rachel's Network“ (англиски). Посетено на 2020-12-24.
 8. Magazine, E.-The Environmental (2018-06-14). „Earthjustice Names Abigail Dillen as New President“. Emagazine.com (англиски). Посетено на 2020-12-24.
 9. „Litigator, Mother and Climate Champion: Abbie Dillen Is a Name You Should Know“. Earthjustice (англиски). 2017-07-07. Посетено на 2020-12-24.
 10. „Insider Briefing: Meet Abigail Dillen“. Earthjustice (англиски). 2018-10-22. Посетено на 2020-12-24.
 11. McKibben, Bill. „There's Nothing Sacred about Nine Justices; a Livable Planet, on the Other Hand . . “. The New Yorker (англиски). Посетено на 2020-12-24.
 12. „OFF TOPIC: Earthjustice chief: 'Basic norms are getting blown up'. www.eenews.net (англиски). Посетено на 2020-12-24.
 13. „Contributors“. All We Can Save (англиски). Посетено на 2020-12-24.
 14. Neidl, Phoebe (2020-09-21). „Why 'All We Can Save' Will Make You Feel Hopeful About the Climate Crisis“. Rolling Stone (англиски). Посетено на 2020-12-24.
 15. Dillen, Abigail. „States can lead the way on climate change policy as Trump rolls back protections“. USA TODAY (англиски). Посетено на 2020-12-24.
 16. „Abigail Dillen | USA Today, The Huffington Post, The Hill Journalist | Muck Rack“. muckrack.com (англиски). Посетено на 2020-12-24.
 17. Viladas, Pilar (2019-03-07). „Steady as She Glows (Published 2019)“. The New York Times (англиски). ISSN 0362-4331. Посетено на 2020-12-24.