Абердин (Ајдахо)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Абердин
Град
Локацијата на Абердин во Ајдахо
Локацијата на Абердин во Ајдахо
Координати: 42°56′36″N 112°50′22″W / 42.94333° СГШ; 112.83944° ЗГД / 42.94333; -112.83944Координати: 42°56′36″N 112°50′22″W / 42.94333° СГШ; 112.83944° ЗГД / 42.94333; -112.83944
ДржаваСАД
Сојузна државаАјдахо
ОкругБингем
Површина
 • Вкупна2.6 км2
 • Земјишна2.6 км2
 • Вода0.0 км2
Надм. вис.&100000000000013420000001.342 м
Население (2000)
 • Вкупно1.840
 • Густина698.0/км2
Часовен појас(MST) (UTC-7)
 • Лете (ЛСВ)MDT (UTC-6)
ЗИП код83210
Повик. бр.208

Абърдийн (англиски: Aberdeen) е град во округот Бингем во сојузната држава Ајдахо, САД. Абердин според пописот од 200 година имал население од 1 840 жители и опфаќал површина од 2,6 км2. Се наоѓа на 1 342 m надморска височина. ЗИП кодот на Абердин е 83210, а повикувачкиот број е 208.