Абенберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Абенберг
Грб на Абенберг
Недостасуваат координати!
Управа
Земја Германија
Покраина Неважечка покраина: „Баерн“
Округ Рот
Градски единици 7 области
Градоначалник Werner Bäuerlein (Независна)
Основни податоци
Површина 48,39 км2
Надм. височина 414 м
Население 5.511 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 114 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RH, HIP
Пошт. бр. 91183
Повик. бр. 09178
Портал www.abenberg.de
Местоположба на град Абенберг во рамките на округот Рот
Карта

Абенберг (јазик германски|Abenberg) — град во Германија во сојузната држава Баварска. Една е од 16 општински средишта на округот Рот. Според проценката од 2010 година во градот живееле 5.516 жители. Ја поседува регионалната шифра (AGS) 9576111.

Географија[уреди | уреди извор]

Абенберг се наоѓа во сојузната држава Баварска во округот Рот. Градот се наоѓа на надморска височина од 414 метри. Површината на општината изнесува 48,4 {km2}-.

Жители[уреди | уреди извор]

Во самиот град, според проценката од 2010година, живееле 5.516 жители. Просечната густина на жители изнесува 114 жители на /-{km2}-.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Преглед на состојбата на населението“. Баварска служба за статистика и обработка на податоци. 31 декември 2018. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]