Абај (округ во Источен Казакстан)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Абај
Округ
Абай ауданы
Грб на Абај
Грб
Abay Eastern District Kazakhstan.png
East Kazakhstan Province Abay.png
Држава Казахстан
ОкругИсточен Казахстан
Административен центарКарауил
Површина
 • Вкупна20,093 км2 (7,758 ми2)
Часовен појас+5 (UTC+5)

Абај (казашки: Абай ауданы, Abay awdanı') е округ на покраината Источен Казахстан во Казахстан. Административен центар на округот е градот Карауил.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]