Абаја (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Абаја (езеро)
Chamomap.jpg
Координати6°26′N 37°53′E / 6.433° СГШ; 37.883° ИГД / 6.433; 37.883Координати: 6°26′N 37°53′E / 6.433° СГШ; 37.883° ИГД / 6.433; 37.883
Главни приливиБилате
Сливни земјиЕтиопија
Најг. должина60 km км
Најг. ширина20 km км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
1.162 км2 км2
Прос. длабочина7.1 m м
Најг. длабочина13.1 m м
Зафатнина8.2 km3 (2.0 cu mi) км3
Надм. височина1285 m м
Населени местаАрба Минч

Езерото Абаја (англиски: Abaya, бивш назив Margherita) е езеро во јужниот дел на Етиопија. Се наоѓа во високи планини. Градот Арба Минч (Arba Minch) лежи на езерото.

Површината на езерото изнесува 1.160 км2[1]. Се наоѓа на надморска височина од 1,268 метри [2]. Негов одлив е реката Галана Саган.

Според податоците на Статистичкиот преглед на Етиопија за 1967/68, езерото е долго 60 километри, а широко 20 километри. Максималната длабочина на езерото изнесува 13 метри.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Мала Енциклопедија на Просветата - Општа Енциклопедија (А-Љ). Издавачко претпријатие "Просвета", Белград 1959.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Малата енциклопедија на просветата наведува околу 1.500 км2
  2. Малата енциклопедија на просветата наведува 1.284 m