АТП Софија

Од Википедија — слободната енциклопедија
АТП Софија
Софија Опен 2022
Информации за турнирот
Име на турнирСофија Опен
ТурнејаАТП
Основан2016
Изданија7 (2022)
МестоСофија
Бугарија Бугарија
ОдржувалиштеАрена Армеец
КатегоријаАТП серија 250
ПодлогаТврда подлога (во сала)
Proflex (2016–2019)
Acrylic on Wood (2020–current)
Жреб28П / 16Кв. / 16Д
Награден фонд597,900  (2022)
Веб-сајтsofiaopen.bg
Моментални победници (2021)
ПоединечноИталија Јаник Синер
ДвојкиВелика Британија Џони О'Мара
Велика Британија Кен Скупски

АТП Софија или Отвореното првенство на Софија во тенис (бугарски: Открито първенство на София) е тениски турнир во машка конкуренција и моментално еден од турнирите од АТП серијата 250. Се одржува во Арена Армеец во Софија, главниот град на Бугарија. Турнирот се игра на тврда подлога, но во сала на затворено.

Отворено првенство на Софија за првпат било одржано во 2016 година, а прв победник бил Роберто Баутиста Агут.[1] Турнирот се одржувал во месец февруари до 2020 година, кога поради пандемијата на КОВИД-19 бил преместен да се одигра во месец ноември. Од АТП сезоната 2021, турнирот се одржува во последната недела од месец септември.

Финалиња[уреди | уреди извор]

Поединечно[уреди | уреди извор]

Година Победник Финалист Резултат
2016 Шпанија Роберто Баутиста Агут Србија Виктор Троицки 6–3, 6–4
2017 Бугарија Григор Димитров Белгија Давид Гофан 7–5, 6–4
2018 Босна и Херцеговина Мирза Башиќ Романија Мариус Копил 7–6(8–6), 6–7(4–7), 6–4
2019 Русија Данил Медведев Унгарија Мартон Фучович 6–4, 6–3
2020 Италија Јаник Синер Канада Васек Поспишил 6–4, 3–6, 7–6(7–3)
2021 Италија Јаник Синер (2) Франција Гаел Монфис 6–3, 6–4
2022

Двојки[уреди | уреди извор]

Година Шампион Финалист Резултат
2016 Холандија Весли Колхоф
Холандија Матве Миделкоп
Австрија Филип Освалд
Канада Адил Шамасдин
5–7, 7–6(11–9), [10–6]
2017 Србија Виктор Троицки
Србија Ненад Зимоњиќ
Русија Михаил Елгин
Русија Андреј Кузнецов
6–4, 6–4
2018 Холандија Робин Хасе
Холандија Матве Миделкоп (2)
Хрватска Никола Мектиќ
Австрија Александер Пеја
5–7, 6–4, [10–4]
2019 Хрватска Никола Мектиќ
Австрија Јирген Мелцер
Кинески Тајпеј Хсие Ченг-пенг
Индонезија Кристофер Рунгкат
6–2, 4–6 [10–2]
2020 Велика Британија Џејми Мари
Велика Британија Нил Скупски
Австрија Јирген Мелцер
Франција Едуар Роже-Васлан
предадено
2021 Велика Британија Џони О'Мара
Велика Британија Кен Скупски
Австрија Оливер Марах
Австрија Филип Освалд
6–3, 6–4
2022

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Sofia hosts new 250 level event“. Посетено на 20 January 2016.