АБФ (Образовно здружение на работници)

Од Википедија — слободната енциклопедија

АБФ (Образовно здружение на работници) е образовен дел на шведското работничко движење. ABF спроведува семинари, часови и студиски кругови на различни теми, вклучувајќи работилници, јазици и музика.

Историја[уреди | уреди извор]

АБФ била основана на 16 ноември 1912 година, од страна на Шведската социјалдемократска партија и некои од синдикатите.[1] Денес, главни членови на АБФ се Социјалдемократите и Левицата.

Постојат локации на АБФ во речиси секој шведски град и неколку во поголемите градови. Нејзиното седиште е на Олоф Палмес гата, во близина на улицата Свеавеген во Стокхолм. Во Гетеборг, зградата на АБФ се наоѓа на Олоф Палмес Гата, во близина на плоштадот Јарнторгет.[2]

Награда Моа[уреди | уреди извор]

Наградата Моа (шведски: Moa-priset) е годишна книжевна награда која заеднички ја доделуваат АБФ и здружението Моа Мартинсон на личност која пишува во духот на Моа Мартинсон.[3] Наградата се доделува од 1989 година.[4]

Приматели[уреди | уреди извор]

 • 1989 година – Мери Андерсон
 • 1990 – Аино Тросел
 • 1991 – Еба Вит-Братстром
 • 1992 – Керстин Енгман
 • 1993 – Керстин Екман
 • 1994 – Керстин Торвал
 • 1995 – Мајгул Акселсон
 • 1996 година – Сара Лидман
 • 1997 – Кристина Лугн
 • 1998 – Кјел Јохансон
 • 1999 година – Елси Јохансон
 • 2000 – Ева Адолфсон
 • 2001 – Фрида Андерсон, Аника Малмборг, Мартин Гербер
 • 2002 година - Рут Бергрен
 • 2003 – Анита Кениг
 • 2004 – Герда Анти
 • 2005 – Улрика Кнутсон
 • 2006 година - Биргита Холм
 • 2007 година – Сузан Остен, Маргарета Гарпе, Гунар Едандер
 • 2008 – Гунила Нирос
 • 2009 – Анита Голдман
 • 2010 – Анели Џордал
 • 2011 – Гунила Торгрен
 • 2012 – Ингер Алфвен
 • 2013 – Сузана Алакоски
 • 2014 – Кристина Сандберг
 • 2015 – Агнета Плејел
 • 2016 година - Ивон Хирдман
 • 2017 година – Ана Јоргенсдотер
 • 2018 година – Сара Стридсберг
 • 2019 година - Мајор Векселман
 • 2020 година - Марта Тиканен

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „ABF – History“. ABF. Архивирано од изворникот на 3 October 2013. Посетено на 5 September 2013.
 2. „ABF – Göteborg“. ABF. Архивирано од изворникот на 30 May 2013. Посетено на 6 September 2013.
 3. „Kristina Sandberg vinner Moa-priset“ [Kristina Sandberg wins the Moa Award]. www.svd.se. Svenska Dagbladet. 9 January 2015. Посетено на 23 February 2016.
 4. „Förteckning över Moastipendiater“ [List of Moa stipends]. www.moamartinson.se. Посетено на 23 February 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]