Џунџуле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џунџуле
Urbana Illinois park 20070928 img 2120-crop.jpg
Tagetes patula
Научна класификација
Царство: Plantae
Нерангирано: Angiospermae
Нерангирано: Eudicotidae
Нерангирано: Asteridae
Ред: Asterales
Семејство: Asteraceae
Потсемејство: Asteroideae
Племе: Tageteae
Род: Tagetes
L.[1]
Синоними
  • Diglossus Cass.
  • Enalcida Cass.
  • Solenotheca Nutt.
  • Vilobia Strother

Џунџуле претставува род на едногодишни или повеќегодишни растенија, од кои повеќето се зелјести растенија, во фамилијата главоцветни (Asteraceae).

Овој род потекнува од Северна и Јужна Америка, меѓутоа некои видови се распространети низ целиот свет.

Видови[уреди | уреди извор]

прифатени видови[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Genus: Tagetes L.“. Germplasm Resources Information Network. United States Department of Agriculture. 2011-01-06. Посетено на 2011-07-14.
  2. The Plant List, search for Tagetes