Џунг Ман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џунг Ман
Медали
Натпреварувач за  Кина
Мечување во машка конкуренција
Олимписки игри
Злато Пекинг 2008

Џунг Ман (кин. 仲满), р. 28 февруари 1983 во Гуангџоу, Гуангдунг) е кинески мечувалец во дисциплината сабја, кој на Летни олимписки игри 2008 станал првиот кинез кој освоил златен медал во мечување.[1]

Значајни настапи[уреди | уреди извор]

  • Азиско првенство 2007 - Прва екипа — сабја

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „仲满击败法国名将 为中国男子佩剑历史性摘金“. 中国新闻网 (кинески). CCTV News. 2008-08-12. Посетено на 12 август 2008.