Џумхурија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Џумхурија (арапски:جمهورية) е збор кој се користи во арапските јазици и некои туркиски јазици за означување на општествено уредување на држава, еквивалент на македонскиот збор република. Покрај овој збор, во арапскиот јазик постои и збор џамахирија кој на македонски јазик се преведува и значи народна република.

Примери[уреди | уреди извор]

Како пример за користење на зборот во арапските земји е следниот:

Како пример за користење во турските јазици е следниот:

Поврзано[уреди | уреди извор]