Џума Џамија (Кичево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џума Џамија
археолошко наоѓалиште
Џума Џамија is located in Археолошки локалитет во Македонија
Џума Џамија
Џума Џамија
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°31′12″N 20°58′12″E / 41.52000° СГШ; 20.97000° ИГД / 41.52000; 20.97000Координати: 41°31′12″N 20°58′12″E / 41.52000° СГШ; 20.97000° ИГД / 41.52000; 20.97000
Основни податоци
Име Џума Џамија
Место Кичево
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен објект).svg осамен објект

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Џума Џамија или Султан Бајазит Џамија е археолошки локалитет во Кичево. Локалитетот претставува објект од средниот век. При изведувањето на земјените работи за изградба на шадрванот, во дворот на џамијата биле откриени фрагменти од керамички садови, покривни ќерамиди и друг градежен материјал, што наведува на претпоставка дека во неговата непосредна близина се наоѓал средновековен објект.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069