Џумалија (село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џумалија
Џумалија is located in Македонија
Џумалија
Местоположба на Џумалија во Македонија
Координати 41°47′32″N 22°19′16″E / 41.79222° N; 22.32111° E / 41.79222; 22.32111Координати: 41°47′32″N 22°19′16″E / 41.79222° N; 22.32111° E / 41.79222; 22.32111
Регион Источен
Општина Карбинци
Население нема жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 600 м
Џумалија на општинската карта
Џумалија во Општина Карбинци.svg

Атарот на Џумалија во рамките на општината

Џумалија — историско село во Штипско, во југоисточниот дел на денешна Општина Карбинци, источна Македонија.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало на планината Плачковица, во денешниот атар на с. Калаузлија.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век Џумалија било село во Штипската каза. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 г. Џумали имало 140 жители, сите Турци.[1]

Според Димитар Гаџанов во 1916 г. во селото живеел 141 Турчин.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]