Џудо на Летните олимписки игри 2012 – жени до 52 кг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џудо на
Летните олимписки игри
2012

Judo pictogram.svg
Мажи Жени
  60 кг     48 кг  
66 кг 52 кг
73 кг 57 кг
81 кг 63 кг
90 кг 70 кг
100 кг 78 кг
+100 кг +78 кг

Турнирот во џудо до 52 килограми во женска конкуренција на Летните олимписки игри 2012 во Лондон се одржа на 29 јули во Ексел Центарот.[1]

Распоред[уреди | уреди извор]

Сите саатници се по Британско летно време (UTC+1)

Датум Време Рунда
Недела, 29 јули 2012 09:30
14:00
16:10
Квалификации
Полуфинале
Финале

Резултати[уреди | уреди извор]

Финале[уреди | уреди извор]

Полуфинале Финале
  Јанет Берму (CUB) 0011  
  Лиза Хејлен (BEL) 0002  
 
      Јанет Берму (CUB) 0000
    Кум Ае Ан (PRK) 0001
  Кум Ае Ан (PRK) 0101
  Росалба Форчинити (ITA) 0000  

Репасажи[уреди | уреди извор]

  Репасаж Натпревар за Бронза
  Мари Мјулер (LUX) 0101  
  Кристиане Легентил (MRI) 0002       Мари Мјулер (LUX) 0001
           Росалба Форчинити (ITA) 0000
      
  Репасаж Натпревар за Бронза
  Прискила Гнето (FRA) 0021  
  Ким Кјунг Ок (KOR) 0002       Прискила Гнето (FRA) 1012
           Лиза Хелјен (BEL) 0012
      

Група A[уреди | уреди извор]

  Прва рунда Втора рунда Четвртфинале
  Монкбатерун Бундма (MGL) 0100  
  Линуз Деспавин (HAI) 0000       Монкбатерун Бундма (MGL) 0000  
           Јанет Берму (CUB) 0020  
             Јанет Берму (CUB) 0011
  Ана Карашкова (ESP) 0000         Мари Мјулер (LUX) 0002
  Мари Мјулер (LUX) 0201       Мари Мјулер (LUX) 1011
           Марија Гарсија (DOM) 0002    
      

Група B[уреди | уреди извор]

  Прва рунда Втора рунда Четвртфинале
  Сораја Хадад (ALG) 0000  
  Андреа Читу (ROU) 0100       Андреа Читу (ROU) 0000  
           Лиза Хејлен (BEL) 0010  
             лиза Хејлен (BEL) 0020
  Мајлинда Келменди (ALB) 0110         Кристиане Легентил (MRI) 0002
  Јана Сундберг (FIN) 0001       Мајлинда Келменди (ALB) 0101
           Кристиане Легентил (MRI) 1001    
      

Група C[уреди | уреди извор]

  Прва рунда Втора рунда Четвртфинале
      
           Мисато Накамура (JPN) 0002  
  Кум Ае Ан (PRK) 0001       Кум Ае Ан (PRK) 0102  
  Софи Кокс (GBR) 0000         Кум Ае Ан (PRK) 0102
  Прискила Гнето (FRA) 0111         Прискила Гнето (FRA) 0013
  Хе Хонгмеј (CHN) 0012       Прискила Гнето (FRA) 1001
           Џоана Рамос (POR) 0000    
      

Група D[уреди | уреди извор]

  Прва рунда Втора рунда Четвртфинале
      
           Ерика Миранда (BRA) 0001  
           Ким Кјунг Ок (KOR) 1012  
             KКим Кјунг Ок (KOR) 0001
  Наталија Кузиутина (RUS) 0000         Росалба Форчинити (ITA) 0001
  Роми Тарангул (GER) 0001       Роми Тарангул (GER) 0002
           Росалба Форчинити (ITA) 0010    
      

Наводи[уреди | уреди извор]