Џо Машин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џо Машин

Џо Машин (роден Џозеф Стоукс,[1] 6 април 1973 година) е англиски уметник, поет и писател. Тој е основачки член на уметничката група Stuckists.[2]

Личен Живот[уреди | уреди извор]

Џозеф Машин е роден во Чатам, Кент, и потекнува од ромско потекло на островот Шепеј.

Џо Машин, Дијана Дорс со секира.

Во 1988 година, Машината била испратена во одобреното училиште Алстон Хаус, Рочестер, за кражба на отпад, а следната година во Довер Борстал за млади престапници, откако ја провалил продавницата за зеленчук во Лејсдаун (Островот Шепеј).[2] Тој го поминуваше времето барајќи бенефиции и водење на семејниот бизнис, забавна аркада во Лејсдаун, како и одгледување кучиња ротвајлер и работејќи како скокач во ноќните клубови во јужен Лондон.[2]

Почнал да слика околу 1988 година и немал формална уметничка обука на колеџ. Тој ја опиша креативноста како излез од позадината во која се чувствувал заробен: „Сликањето и пишувањето беа многу подобри за мене од која било грешка што ја направив при крадење и тепачка“.[2]

Од 1998 година тој има психотерапија за справување со насилство и сексуални проблеми.

Во 1999 година тој беше еден од 13-те оригинални основачи членови на Stuckists, анти-концептуална уметничка група кооснована од Били Чајлдиш и Чарлс Томсон. Неговата слика Дијана Дорс со секира беше искористена на насловната страница на првата книга на групата, The Stuckists, а исто така и за промовирање на шоуто The Real Turner Prize Show во Шоредич во 2000 година.

Џо машина, Море Шанти.

Machine има изложено нашироко со Stuckists, особено во нивната прва национална музејска изложба, во уметничката галерија Вокер за биеналето во Ливерпул во 2004 година. Изложбата, насловена „ The Stuckists Punk Victorian “, беше дефинитивно прикажување на опусот на Stuckist, а Machine беше еден од „истакнатите уметници“.[3] Разгледувајќи го шоуто на Вокер, Марк Лосон коментираше, осврнувајќи се на сликата на Machine, Sea Shanty:

Иако тие се противат на концептуалната уметност, тие сигурно не се залагаат за конвенционалното сликарство. Ова се многу смели и експлицитни слики, особено слика лево од мене, во која морнар зема друг морнар одзади... веројатно е отприлика колку што можеме да одиме во опишувањето. А тоа е слика, која е многу смела, многу експлицитна и може да доведе до протести и жалби.[4][5]
2005 Saatchi Gallery demo.

Во јануари 2005 година, тој учествуваше во протест на Stuckist на почетокот на изложбата Триумф на сликарството во галеријата Сачи во Лондон. Во декември истата година тој беше дел од протестот на Стакисти пред Тарнер наградата во Тејт Британија за да го привлече вниманието на купувањето на делото на нејзиниот управник Крис Офили од страна на Тејт „Горната соба“ и да побара оставка од директорот на Тејт, сер Николас Серота .[6][7]

Machine беше еден од десетте водечки уметници на Stuckist што се појавија во Go West во галеријата Spectrum London во октомври 2006 година,[8] каде што шест негови слики беа продадени пред отворањето на изложбата.[9]

Машина коментираше за Stuckists: „некои од сликите не се толку прекрасни. Но, сите сликаат и се вклучуваат“.[10] Били Чајлдиш поседува слика од машина на која жена си ги сече зглобовите, што тој го опишува како „прилично вознемирувачки“.[11]

Машин пееше со групата „ѓубре“ „Валкани броеви“ и објави шест поетски книги.[1]

Во 2003 година, Машин се омажи за Шарлот Гевин,[2] која ја изложуваше својата работа во емисии на Stuckist.

Уметност[уреди | уреди извор]

Џо машина, мојот дедо ќе се бори против тебе.

Работата на Машина е силно автобиографска и често се потпира на животни искуства од секс и насилство. Машината работи со ограничен опсег од претежно пет бои (за што Машине тврди дека првично се должи на сиромаштија), а како големо влијание го навел неговиот дедо, кој сликал.[2]

Повторливи слики се изнемоштени жени, морнари и крвопролевање. Прикажа борбени кучиња и морнар со пресечено грло. Други слики се Уте Лемпер и Дијана Дорс со секира и исто така со автомат. Мојот дедо ќе се бори со тебе прикажува слаб постар маж со стегнати тупаници и кошула испрскана со крв, насликана на две дрвени штици заковани заедно.

Галерија[уреди | уреди извор]

Белешки и наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Buckman, David (2006), Dictionary of Artists in Britain since 1945, p. 1018, Art Dictionaries, Bristol, 2006, ISBN 0-9532609-5-X
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 Milner, Frank ed. (2004), The Stuckists Punk Victorian, p. 90, National Museums Liverpool, ISBN 1-902700-27-9
 3. "The Stuckists Punk Victorian", Walker Art Gallery, National Museums Liverpool. Retrieved 29 March 2008.
 4. Lawson, Mark. "Liverpool Biennial", BBC Radio 4 Front Row, 17 September 2004. Retrieved 29 March 2008.
 5. "Joe Machine: Biography", stuckism.com. Retrieved 29 March 2008.
 6. "Turner Prize demo", stuckism.com. Retrieved 6 April 2008.
 7. "Shed Wins $58,000 Art Prize", The Sydney Morning Herald, 6 December 2005. Retrieved 6 April 2008.
 8. "Go West", The Daily Telegraph. Retrieved 29 March 2008.
 9. Gleadell, Colin. "Market news: Roger Hilton's child-like drawings, 'stuckist' paintings and Edward Seago", The Daily Telegraph, 3 October 2006. Retrieved 29 March 2008.
 10. O'Keeffe, Alice. "How ageing art punks got stuck into Tate's Serota", The Observer, 11 December 2005. Retrieved 29 March 2008.
 11. Kinnes, Sally. "What's over Your Mantelpiece?", The Sunday Times, 3 December 2006. Retrieved 29 March 2008.

Понатамошно читање[уреди | уреди извор]

 • Еванс, Кетрин ед. (2000), „The Stuckists“, Викторија прес,ISBN 0-907165-27-3

Надворешни врски[уреди | уреди извор]