Прејди на содржината

Џош Сарџент

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џош Сарџент
Лични податоци
Полно име Џош Томас Сарџент
Роден на 20 февруари 2000(2000-02-20)(24 г.)
Роден во О'Фелон (Мисури), САД
Држава САД САД
Висина &100000000000001850000001,85 м
Позиција Напаѓач, крило
Клупски податоци
Сегашен клуб Норич Сити Норич Сити
Број 24
Младинска кариера
2008–2016 Сент Луис Скот Галагер СЦ
2016–2017 Академија ИМГ
2017–2018 Вердер Бремен Вердер Бремен
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2018 Вердер Бремен II Вердер Бремен II 12 (7)
2018–2021 Вердер Бремен Вердер Бремен 72 (13)
2021– Норич Сити Норич Сити 45 (11)
Репрезентација
2015–2017 САД САД 17 48 (30)
2017 САД САД 20 6 (4)
2019 САД САД 23 2 (0)
2018- САД САД 21 (5)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 12 ноември 2022
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 21 ноември 2022

Џош Сарџент (англиски: Joshua Thomas Sargent; роден на 20 февруари 2000) — американски професионален фудбалер кој игра како напаѓач за Чемпионшип клубот Норич Сити и за репрезентацијата на Соединетите Американски Држави.

Во мај 2017 година, на 17-годишна возраст, тој станал најмладиот играч на САД кој постигнал гол на Светското првенство на ФИФА до 20 години.[1]

Клупска кариера

[уреди | уреди извор]

Рана кариера

[уреди | уреди извор]

Сарџент играл за Скот Галагер Мисури, клуб на Академијата за развој на фудбалот на САД од Сент Луис, Мисури.[2] По неговиот импресивен настап на Најк Интернејшнл Френдлис во 2016 година, тој поминал две недели тренинзи со Спортинг Канзас Сити во летото 2016 година и клубот од МЛС ги стекнал правата за купување на играчот, бидејќи Сент Луис е на територијата на Спортинг Канзас Сити. Во октомври истата година, Сарџент поминал еднонеделен тренинг со холандскиот клуб ПСВ Ајндховен. Во јануари 2017 година, откако бил повикан за тимот на САД до 20 години, тој тренирал со германскиот клуб Шалке 04.

Вердер Бремен

[уреди | уреди извор]

На 20 септември 2017 година, Вердер Бремен објавил дека Сарџент ќе му се приклучи на клубот на 1 јануари 2018 година, а потоа ќе потпише професионален договор на неговиот 18-ти роденден, според правилата на ФИФА. Тој играл со тимот на клубот до 23 години на пријателски натпревар и го потпишал својот договор на 20 февруари 2018 година, со што можел да се приклучи на првиот тим за сезоната 2018-19.[3]

На 7 декември 2018 година, Сарџент го направил своето деби за првиот тим на Вердер Бремен, влегувајќи како замена во 76. минута на натпреварот против Фортуна Диселдорф. Тој постигнал гол со својот прв допир на натпреварот во 78. минута, најбрзиот гол на дебитант во клупската историја.[4]

Во февруари 2019 година, Сарџент се согласил на „долгорочно“ продолжување на договорот со клубот.[5]

Норич Сити

[уреди | уреди извор]

Сезона 2021-22

[уреди | уреди извор]

На 9 август 2021 година, Сарџент го напуштил Вердер Бремен за да му се приклучи на клубот од Премиер лигата Норич Сити на четиригодишен договор за необјавена сума,[6] пријавена како во регионот од 9,5 милиони евра.[7] Пет дена подоцна, тој го направил своето деби во поразот на домашен терен од 3-0 против Ливерпул, откако влегол како замена во 77 минута на местото на неговиот поранешен соиграч од Вердер Бремен, Милот Рашица.[8] Тој ги постигнал своите први два гола за клубот на 24 август, во нагласената победа од 6–0 над Борнмут во второто коло од Купот на ЕФЛ.[9] На 21 јануари 2022 година, Сарџент ги постигнал своите први лигашки голови во сезоната, во победата со 3-0 над Вотфорд.

Сезона 2022-23

[уреди | уреди извор]

Сарџент останал во Норич по нивното испаѓање. Сарџент го постигнал својот прв гол во сезоната во првата победа на Норич во сезоната против Хадерсфилд Таун.[10] Три дена подоцна, тој забележа гол во победата од 2-0 против Милвол.[11]

Меѓународна кариера

[уреди | уреди извор]

На 7 ноември 2017 година, Сарџент го добил својот прв повик за сениорската репрезентација на САД за пријателски натпревар против Португалија. Така, тој станал единствениот американски играч кој некогаш се појавил во камп за под 17, под 20 години и сениорски камп во истата календарска година.[1] На 28 мај 2018 година, Сарџент го одиграл својот прв натпревар за сениорскиот тим во пријателски натпревар против Боливија и го постигнал својот прв репрезентативен гол. Тој станал четвртиот најмлад играч кој постигнал гол за САД, додека Тимоти Веа, два дена помлад од Сарџент, не го постигнал својот прв гол минути подоцна.[12]

Личен живот

[уреди | уреди извор]

Џош Сарџент е во брак со Кирстен Лепинг. Тие се вериле во август 2020 година. Сарџент има една ќерка која се роди на 13 јануари 2022 година.[13]

Статистика

[уреди | уреди извор]
Клуб Сезона Лига Национален куп Лига куп Друго Вкупно
Дивизија Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови
Вердер Бремен II 2018–19 Регионаллига Норд 12 7 12 7
Вердер Бремен 2018–19 Бундеслига 10 2 10 2
2019–20 Бундеслига 28 4 4 0 2 0 34 4
2020–21 Бундеслига 32 5 3 2 35 7
2021–22 2. Бундеслига 2 2 2 2
Вкупно 72 13 7 2 2 0 81 15
Норич Сити 2021–22 Премиер лига 26 2 2 0 1 2 29 4
2022–23 Чемпионшип 19 9 0 0 1 0 20 9
Вкупно 45 11 2 0 2 2 49 13

Репрезентација

[уреди | уреди извор]
Репрезентација Година Настапи Голови
САД 2018 6 2
2019 6 3
2021 7 0
2022 1 0
Вкупно 20 5
 1. 1,0 1,1 „News & Stories | U.S. Soccer Official Website“. www.ussoccer.com (англиски). Посетено на 2022-11-24.
 2. O'Mard, Marcus Kwesi (2017-04-27). „Is Josh Sargent USA Soccer's Next Star? Amazing Goal Vs. Mexico Hints 'Yes'. NESN.com (англиски). Посетено на 2022-11-24.
 3. Creditor, Avi. „USA's Sargent turns 18, signs Werder Bremen contract“. Sports Illustrated (англиски). Посетено на 2022-11-24.
 4. „Josh Sargent debut goal: American teenager scores 86 seconds into first Bundesliga appearance | Goal.com“. www.goal.com. Посетено на 2022-11-24.
 5. „U.S.'s Sargent signs long-term Bremen deal“. ESPN.com (англиски). 2019-02-26. Посетено на 2022-11-24.
 6. City, Norwich. „City land USA international Sargent“. Norwich City (англиски). Посетено на 2022-11-24.
 7. Press, Associated. „Norwich City Signs USMNT's Sargent From Werder Bremen“. Sports Illustrated (англиски). Посетено на 2022-11-24.
 8. „Norwich City 0-3 Liverpool: Premier League – as it happened!“. the Guardian (англиски). 2021-08-14. Посетено на 2022-11-24.
 9. „Norwich hit Bournemouth for six in cup“. BBC Sport (англиски). Посетено на 2022-11-24.
 10. City, Norwich. „Match centre - Norwich City vs Huddersfield Town“. Norwich City Football Club (англиски). Посетено на 2022-11-24.
 11. City, Norwich. „Match centre - Norwich City vs Millwall“. Norwich City Football Club (англиски). Посетено на 2022-11-24.
 12. „Sargent & Weah, both 18, score as US beats Bolivia 3-0 - San Francisco Chronicle“. web.archive.org. 2018-05-29. Архивирано од изворникот на 2018-05-29. Посетено на 2022-11-24.
 13. Mutch, Michael (2022-01-13). „Every word Dean Smith said after Norwich City's defeat at West Ham“. norfolklive (англиски). Посетено на 2022-11-24.