Прејди на содржината

Џошуа Џексон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џошуа Џексон
Joshua Jackson
Џошуа Џексон во јули 2010.
Роден(а)Џошуа Картер Џексон
11 јуни 1978(1978-06-11)(46 г.)
Ванкувер, Британска Колумбија, Канада
Занимањеглумец
Активен период1990–денес
ПартнерДајана Кругер (2006–денес)

Џошуа Картер Џексон (англиски: Joshua Carter Jackson, 11 јуни, 1978) — канадски глумец. Тој имал играно над 32 филмски улоги, но најпознат е по улогите Чарли Конвеј во серијата The Mighty Ducks, Пејси Витер во Dawson's Creek и Питер Бишоп во Fringe.

Животопис[уреди | уреди извор]

Џошуа Џексон е роден во Ванкувер, Британска Колумбија[1]. Таткото на Џексон е од Тексас[2], а неговата мајка е Даблин, Ирска која емигрирала во САД.[3][4] Џошуа Џексон е католик.[5][6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Morton, Eugene (2009-11-04). „G4's Attack of the Show interviews Josh Jackson“. G4tv.com. Архивирано од изворникот на 2017-09-26. Посетено на 2010-07-14.
  2. Shires, Sarah (2005-03-11). „I was just six and dad filed for custody of my dog... Yes, I'm still mad; Joshua Jackson on growing up and life after Dawson's Creek“. The Evening Standard. Посетено на 2007-12-10.[мртва врска]
  3. „RTÉ Television — Tubridy Tonight“. Rte.ie. 2007-01-20. Посетено на 2010-07-14.
  4. „Fiona Jackson Coaching“. Fiona Jackson Coaching. Архивирано од изворникот на 2009-01-11. Посетено на 2010-07-14.
  5. Rothing, Hilary (September 8, 2009). „Fringe DVD Launch Party: Josh Jackson Interview“. UGO Entertainment. Архивирано од изворникот на 2010-02-08. Посетено на April 23, 2010.
  6. "Late Night with Conan O'Brien", Joshua Jackson interview May 14, 2002 (Joshua Jackson answers the Conan O'Brien question about fans websites; "Yeah, you know, I'm Irish Catholic, I have a lot of family members, that's a lot of websites.") Посетено на April 23, 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]