Џосеф Авенол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џозеф Авенол
Заменик генерален секретар на Друштвото на народите
На должноста
1 Февруари 1923 – 1 Јули 1933
Претходник Жан Моне
Наследник Пабло де Азкарате
Лични податоци
Роден(а) јуни 9, 1879(1879-06-09)
Мел, Трета Француска Република
Починал(а) септември 2, 1952(1952-09-02) (возр. 73)
Дулиер, Швајцарија
Националност Французин

Џозеф Луис Ана Мари Чарлс Авенол (9 јуни 1879 - 2 септември 1952) бил француски дипломат. Тој служел како втор генерален секретар на Лигата на нациите, од 3 јули 1933 година до 31 август 1940 година. На него му претходел Сер Ерик Драмонд од Велика Британија, кој бил генерален секретар помеѓу 1920 и 1933 година, а го наследи ирскиот дипломат Шан Лестер, кој бил генерален секретар помеѓу 1940 и 1946 година, кога Лигата се распаднала по последиците од Втората светска војна во 1946 година.

Авенол бил испратен во Лигата на нации од Министерството за финансии на Франција во 1922 година за да се справи со финансиите на Лигата. Тој бил под генерален секретар во 1933 година, кога Ерик Драмонд поднел оставка. Тој станал генерален секретар затоа што првиот генерален секретар бил Британец и во Версај имал приватна спогодба следниот да бил Французин. Авенол бил обвинет за користење на Лигата како продолжение на француското Министерство за надворешни работи во нејзината политика на смирување на Германија и Италија.

Авенол ја презел функцијата кратко време откако Јапонија го напуштила Друштвото. Набргу потоа и Германија заминала, а Аргентина продолжила со полноправно членство. Тој работел да спречи акција или критика кон тие земји во обид да ги привлече назад во Лигата. Кога Италија ја нападнала Етиопија во 1935 година, главната грижа на Авенол била да ги задржи Италијанците во организацијата, а не да ја штити Етиопија.

Подоцна Авенол ја опишал „новата Франција, на која требаше да и се даде нова душа да работи во соработка со Германија и Италија и да ги држи Британците надвор од Европа“. Тој му пишал на маршалот Филип Петен за да ја потврди својата лојалност кон владата на Виши.

Последните години и смртта[уреди | уреди извор]

Во меѓувреме, тој отпуштил поголем дел од персоналот на Друштвото, вклучувајќи ги и сите британски вработени. До моментот кога Втората светска војна започнала на 1 септември 1939 година, Авенол одлучил да ги напушти Женева и Лигата на нации засекогаш на 31 август 1940 година. Неговите услуги не биле прифатени од владата на Виши и тој бил принуден да бега во Швајцарија на новогодишната ноќ 1943 година за да избегне апсење или убиство од Германците. Тој починал во неговиот дом во Дулие, Швајцарија во 1952 година, на 73-годишна возраст.

Кога Шон Лестер го заменил како генерален секретар, Друштвото имало само 100 вработени, вклучително и чистачи и чувари, од нејзините првични 700. Лестер успеал да ги задржи техничките и хуманитарните програми на Лигата во ограничена операција за време на војната. Во 1946 година ги предал имотот и функциите на Друштвото на новоформираните Обединетите нации.

Почести[уреди | уреди извор]

Во 1921 година, тој бил направен почесен витез командант на Редот на Британската Империја.

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Барос, Џејмс, Предавство одвнатре: Џозеф Авенол, генерален секретар на Лигата на нациите, 1933-1940. Хејвен, Кт .: Универзитет Јеил Прес, 1969 година.ISBN 0-300-01112-1.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Претходник
Обединето Кралство Сер Ерик Друмонд
Генерален секретар на Лигата на нациите
1933-1940
Наследник
Ирска Шон Лестер