Џоселин Елдерс

Од Википедија — слободната енциклопедија

Мини Џоселин Елдерс (родена како Мини Ли Џонс; 13 август 1933 година) е американски педијатар и администратор за јавно здравје, која служела како генерален хирург на САД од 1993 до 1994 година. Служела како заменик адмирал во корпусот на јавна здравствена служба на САД , таа е втората жена, и прва Афроамериканка што служела како генерален хирург. Таа во моментов е професор по педијатрија на Универзитетот во Арканзас за медицински науки .

Наводи[уреди | уреди извор]