Џорџ Расел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џорџ Расел
Џорџ Расел на трката за ГН на Британија 2021 година.
Земја:  Обединето Кралство
Кариера во Формула 1
Трки81 (81 стартови)
Освоени првенства0
Победи1
Подиуми9
Вкупно освоено поени147
Најбрз круг5
Прва тркаГолема награда на Австралија 2019
Последна тркаГолема награда на Бразил 2022
Пласман во 202115 (23 поени)

Џорџ Вилијам Расел (англиски: George William Russell, р. 15 февруари 1998) — британски возач на трки моментално се надпреварува во Формула еден за тимот Мерцедес, Расел беше 2018 Фиа Формула два шампион и 2017 ГП3 серии шампион, возејќи за Францускиот тим АРТ во двете кампањи. По неговата победа во првенството Формула 2, Расел го потпиша договорот со тимот Вилијамс во формула еден во 2019 година, дебитирајќи на Големата награда на Австралија во 2019 година, и дебитираше за Мерцедес на Големата награда на Сахир во 2020 година. Расел го постигна својот прв подиум во Формула еден со тимот Вилијамс на големата награда во Белгија во 2021 година. Во 2022 година Расел го напушти тимот Вилијамс, подпишувајќи договор со тимот Мерцедес, Расел е член на Програмата за помлад возач на Мерцедес од 2017 година.

Резиме на кариера[уреди | уреди извор]

Година Категорија Тим Трки Победи пол позиции. N. круг Podiji Бодови Poz.
2014. BRDC Formula 4 Првенство Lanan Racing 24 5 3 4 11 483 1.
Formula Renault 2.0 Alpi Koiranen GP 12 0 0 0 1 123 4.
Eurocup Formula Renault 2.0 2 0 0 0 0
Tech 1 Racing 2 1 1 1 1
2015. FIA Formula 3 Европско Првенство Carlin 33 1 0 0 3 203 6.
Masters of Formula 3 1 0 0 0 1 2.
2016. FIA Formula 3 Европско Првенство HitechGP 30 2 3 3 10 264 3.
Голема Награда Makaa 1 0 1 0 0 7.
2017. GP3 Серија ART Grand Prix 15 4 4 5 7 220 1.
Formula 1 Sahara Force India F1 Team Возач за тестирање
2018. FIA Formula 2 Шампионство ART Grand Prix 24 7 5 6 11 287 1.
2019. Formula 1 ROKiT Williams Racing 21 0 0 0 0 0 20.
2020. Formula 1 Williams Racing 16 0 0 0 0 3 18.
Mercedes-AMG Petronas Formula One Team 1 0 0 1 0
2021. Formula 1 Williams Racing 22 0 0 0 1 16 15.
2022. Formula 1 Mercedes-AMG Petronas Formula One Team 11 0 0 0 3 128* 5.*

* Сезоната сè уште трае.