Џорџ Пал

Од Википедија — слободната енциклопедија

Џорџ Пал (роден како Пал Марцинцак[1] 1. Февруари 1908 година - 2 мај 1980) бил унгарско-американски аниматор , филмски режисер и продуцент, главно поврзани со фантазија и научно фантастични жанрови. Тој станал американски државјанин по емигрирањето од Европа.

Тој бил номиниран за награди за Оскар (во категоријата Најдобри кратки предмети, цртан филм) седум последователни години (1942-1948) и добил почесна награда во 1944 година. Ова го прави вториот најмногу номиниран унгарски егзил (заедно со Вилијам С. Дарлинг и Ернест Ласло ) по Миклос Роза .

Ран живот и кариера[уреди | уреди извор]

Пал е роден во Цеглед, Унгарија, син на Ѓорѓи Пал Марцинцак и неговата сопруга Марија. Дипломирал на Академијата за уметности во Будимпешта во 1928 година (на возраст од 20 години). Од 1928 до 1931 година, направил филмови за Хунија Филмс од Будимпешта.

На 23-годишна возраст во 1931 година, тој се оженил со Елизабет "Жока" Гранджан, а по преселувањето во Берлин, го основал Трикфилм-Студиото, со УФА Студиос како нејзин главен клиент од 1931 до 1933 година. Во тоа време, тој ја патентирал техниката на Пал-Дол.

Во 1933 година работел во Прага; во 1934 година, тој направи филмска реклама во својата хотелска соба во Париз, а Филипс бил поканет да направи уште две рекламни шорцеви. Почнал да ги користи пал-кукличките техники во Ајндховен, во поранешна касарна, потоа во вила-студио Сунди Хаус. Тој ја напуштил Германија кога нацистите дошле на власт.

Тој направил пет филмови пред 1939 година за британската компанија Хорликс Мелтид Мил. Во декември истата година, на возраст од 32 години, емигрирал од Европа во САД,[2] и почнал да работи за Парамаунт Пикчрс. Во тоа време, неговиот пријател Валтер Ланц му помогнал да добие американско државјанство.

Како аниматор, тој ја направи серијата Папитунс во 1940-тигодини, што довело до добивање на почесен Оскар во 1943 година за "развој на нови методи и техники за производство на кратки предмети познати како Папитунс". Пал потоа се префрлил на филмови со живописно дејство со Големиот Руперт (1950).

Најдобро е да се запомни како продуцент на неколку научно-фантастични и фантастични филмови во 1950-ти години, како што се Кога светски судири,[3] и 1960-ти, од кои четири соработки со режисерот Бајрон Хаскин , вклучувајќи ја и Војна на световите (1953). Тој самиот го режирал Том Пал (1958), Временска машина' (1960) и Прекрасен свет на браќата Грим (1962).

Смрт[уреди | уреди извор]

Во мај 1980 година, тој починал во Беверли Хилс, Калифорнија , од срцев удар на возраст од 72 години и е погребан на Светиот крст гробишта, Калвер Сити , Калифорнија. Патувањето на Берг , на кое тој работел во тоа време, никогаш не бил завршен.

Награди и почести[уреди | уреди извор]

Пал имал ѕвезда на Холивудската патека на славните на 1722 Вински Св. Во 1980 година, Академијата за филмска уметност и наука ја основа серијата "Џорџ Пал лекција за Фантазија во филм" во сеќавање.

Џорџ Пал (заедно со филмот Кога светски судири ) е меѓу многуте наводи за класичната научна фантастика и хорор филмови на отворената тема (" Научна фантастика / двојна одлика ") на сценскиот мјузикл The Rocky Horror Show и неговиот филмски колега, Роки Хорор слика Прикажи (1975).

Pal's Puppetoons Tulips Shall Grow и Џон Хенри и Инките-Poo (1946) биле додадени во библиотеката на Конгресот 1997 и 2015 во Националниот филмски регистар.[4] Еден од Tubby на Туба модели, заедно со жаба и три жичени инструменти биле донирани на Smithsonian институција за Националниот музеј на американската историја .[5]

Заштита[уреди | уреди извор]

Филмската архива на Академијата ги сочувала неколку филмови на Џорџ Пал, меѓу кои и Џаспер и Бинсталк , Џон Хенри и Инки Пот и Радио Ререн .[6]

Филмови[уреди | уреди извор]

 • Големиот Руперт (1950) (продуцент)
 • Одредиште Месечината (1950) (продуцент) (Оскар: Специјални ефекти 1950)
 • Кога светски судири (1951) (продуцент) (Оскар: Специјални ефекти 1951)
 • Војна на световите (1953) (продуцент, во режија на Хаскин) (Оскар: Најдобри специјални ефекти 1953)
 • Худини (1953) (продуцент)
 • Гола џунглата (1954) (продуцент, во режија на Хаскин)
 • Освојување на просторот (1955) (продуцент, во режија на Хаскин)
 • Том Пајл (1958) (продуцент и режисер) (Оскар: Најдобри специјални ефекти 1958)
 • Време машина (1960) (продуцент, режисер и дизајнер на "Морлок") (Оскар: Најдобри специјални ефекти 1960)
 • Атлантис, Изгубениот континент (1961) (продуцент и режисер)
 • Прекрасен свет на браќата Грим (1962) (продуцент и режисер) (Производство на Цинерама) (Оскар: Најдобра костимографија 1962)
 • 7 лица на д-р Лао (1964) (продуцент и режисер) (Оскар: Почесна награда за шминка 1964 - прв филм што ќе ја добие оваа награда)
 • Моќта (со Мајкл Ренни) (1968) (продуцент, во режија на Хаскин)
 • Док Севиџ: Човекот од бронза (1975) (продуцент)

Непознати, недовршени или проектирани филмови[уреди | уреди извор]

 • По светски судири (1955)
 • Одд Џон (1967) (само стекнати права)
 • Logan's Run (1968) [7]
 • Кога Спиењето се буди (1972)
 • Војна на световите (1974-75) Незавршени ТВ пилоти
 • Док Savage: Арката непријател на злото (1976)
 • Време патник (1977-78) aka Time Machine II . Новелазијата со Џо Морхаим била објавена посмртно во 1981 година.
 • Чудесниот волшебник од Оз (1979)
 • Исчезнувањето (1980) (само во предпроекција)
 • Патување на Берг (1980) (само во предпроекција)

Посмртна колекција[уреди | уреди извор]

 • Фантазија филмски светови на Џорџ Пал (1985) (Произведен и режиран од Арнолд Лейбовит )
 • Филмот на Puppetoon (1987) (Произведен и режиран од Арнолд Лейбовит )

Библиографија[уреди | уреди извор]

 • Гејл Морган Хикман . Филмови на Џорџ Пал (Јужна Бранзвик, Њу Џерси: АС Барнс и Ко, 1977) ISBN 0-498-01960-8

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Historical Development“. University for the Creative Arts. Архивирано од изворникот на 2015-04-15. Посетено на 2010-07-12.
 2. Pal, his wife and son, were second cabin passengers on the S.S. Statendam which arrived at the Port of New York from the Netherlands on December 3, 1939.
 3. The New York Times
 4. [1]
 5. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2018-10-03. Посетено на 2019-02-03.
 6. „Preserved Projects“.
 7. „William Nolan recollection of history of Logan's Run Movie“. William Nolan.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]