Џорџ Лаурер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џорџ Лаурер
Роден(а)Џорџ Џозеф Лаурер III
23 септември 1925(1925-09-23)
Менхетен, Њујорк, САД
Починал(а)5 декември 2019(2019-12-05) (возр. 94)
Вендел, Северна Каролина, САД
Алма матерМерилендски универзитет
Значајни делаУниверзален код на производ

Џорџ Џозеф Лаурер III (23 септември 19255 декември 2019) — американски инженер за IBM во Северна Каролина. Тој објавил 20 билтени, 28 патенти и го развил Универзалниот код на производ (UPC) во раните 1970-ти. Тој ги смислил кодирањата и моделите што се користеле за UPC, засновани се на општата идеја на Џо Вудленд за баркодови.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Џорџ Лаурер е роден на 22 Септември 1925 година, во Њујорк. Неговото семејство се преселило во Балтимор, Мериленд, па неговиот татко, електроинженер, можел да работи за морнарицата на Соединетите Држави. Лаурер се опоравил од детската парализа, која ја добил како тинејџер, покрај тоа, додека бил трета година во средно училиште, бил одведен во армијата на САД за време на Втората светска војна. Откако бил ослободен од војската, тој посетувал техничко училиште каде што студирал поправка на радио и телевизија. По завршувањето на неговата прва година на техничкото училиште, неговиот инструктор го убедил дека не треба да го продолжува тој курс на студии, туку дека треба да оди на колеџ. Лаурер дипломирал на Факултетот за инженерство „А. Џејмс Кларк“ на Мерилендскиот универзитет во 1951 година. Тој сè уште бил заинтересиран за радио и продолжил со својата радиоаматерска дозвола.

Кариера[уреди | уреди извор]

Универзалниот код на производ бил развиен од Лаурер додека бил во IBM

Лаурер бил 36-годишен вработен во IBM до неговото пензионирање во јуни 1987 година. Тој се приклучи на IBM во 1951 година како помлад инженер. До 1969 година, тој бил унапреден во виш инженер/научник и се преселил во канцелариите на компанијата во „Паркот на истражувачкиот триаголник“ во Северна Каролина.

Во IBM, на Лаурер му била доделена задача да развива баркодови за употреба во продавници за храна. Првично, IBM замислувале кружна срединеста шема како што било предложено од Џо Вудленд во 40-тите години на 20 век. Лаурер сфатил дека моделот е неефикасен поради размачкување при печатење. Наместо тоа, тој дизајнирал вертикална шема на ленти што му ја предложи на својот претпоставен во 1971 година или 1972 година. Оваа промена била прифатена од раководството на IBM и Лаурер потоа работел со Вудленд и математичарот Дејвид Савир за да ги развијат и рафинираат поединостите. Овие го вклучиле додавањето на проверена цифра за да се обезбеди поправка на грешката. Во 1973 година, предлогот за IBM бил прифатен од Комитетот за избор на симболи на Советот за униформен код за намирници, конзорциум на компании за продавници за храна.

Универзалниот код на производот има модели на битови на почетокот, средината и крајот на баркодот наречени „заштитни ленти“ и тие се толкуваат како цифри 666. Кога првпат го развил кодот, Лаурер забележал дека цифрата 6 се појавува неколку пати и дека ова може да се толкува како бројот на ѕверот, бидејќи неговата ќерка ја проучувала Книгата на Откровението. Кога кодовите почнале да се појавуваат во продавниците, имало протести и се развила урбана легенда. Лаурер се осврнал на ова на својата мрежна страница:

„Одговор - Да, тие го ПРОСЛЕДУВААТ кодот за 6. Парен паритет 6 е:
1 модул широк црна лента 1 модул широк бел простор 1 модул/широк црна лента 4 модул широк бел простор.
Нема ништо злобно во врска со ова, ниту пак има врска со библискиот „белег на ѕверот“ (Новиот завет, Откровение, Поглавје 13, став 18). 
Едноставно, тоа е случајност како и фактот дека моето име, средно име и презиме имаат 6 букви. Нема врска ниту со меѓународен код за пари“.

Наследство[уреди | уреди извор]

Лорер бил носител на 25 патенти и бил автор на 27 објавени „Билтени за техничко откривање“. Во 1976 година му била доделена наградата „Пронаоѓач на годината на градот Рали“. Во 1980 година, тој ја добил Наградата за корпоративно техничко достигнување од IBM.

Од 2019 година, UPC-баркодовите се скенираат повеќе од 6 милијарди пати на ден, според „GS1“.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Лаурер живеел во Берлин, Германија до неговата смрт во декември 2019 година. Неговата сопруга Мерилин Слокум Лоуер починала во 2013 година. Тие имале четири деца.

Објавени написи во списанија[уреди | уреди извор]

  • Savir, David; Laurer, George J. (1975). „The characteristics and decodability of the Universal Product Code symbol“. IBM Systems Journal. 14 (1): 16–34. doi:10.1147/sj.141.0016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]