Џорџово Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Џорџово езеро)
Прејди на: содржини, барај
Џорџово Езеро
Wfm lake edward lake george.jpg
Сателитска снимка на Едвардоворо (лево) и ЏОрџовото Езеро (десно)
Координати 0°00′ СГШ 30°12′ ИГД / 
Главни истеци канал Казинга
Сливни земји Уганда
Површина &10000000000000250000000250 км2
Прогласено: 4 март 1988[1]

Џорџово Езеро (англиски: Lake George) или Дверу (Dweru) — езеро во Уганда. Го сочинува системот на Африканските големи езера, но не се смета за едно од големите езера. Има максимална должина од 20 км, максимална ширина од 18 км, и површина од 250 км2. Се наоѓа на надморска височина од 914 м, има максимална длабочина од 7 м, и зафатнина од 0,8 км3. Како и другите езера во регионот името го добило по член на Британското кралско семејство, во овој случај по принцот Џорџ. На југозапад од езерото преку каналот Казинга се поврзува со Едвардовото Езеро.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]