Џорџа Мофет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Џорџа Тенант
Georgia Moffet modified.jpg
Мофет на Сан Диего Комик Кан 2008
Роден(а)Џорџа Елизабет Мофит
25 декември 1984 (1984-12-25) (35 г.)
Лондон, Англија
УстановаУниверзитет „Св. Едвардс“, Оксфорд
Занимањеглумица, продуцентка
Активен1999-денес
СопружникДејвид Тенант (o.2011)
Деца5
Родител(и)Питер Дејвисон (татко) Сандра Дикинсон (мајка)
РодниниХаролд Сирлс (дедо по мајка)

Џорџија Елизабет Тенант (моминско: Мофит ; роденa на 25 декември 1984 година) е англиска глумица. Таа ја играше улогата на ќерката на детектив инспектор Саманта Никсон, Абигеил, во „Бил“ .[1] Таа ја играше ќерката-двојник Џени во Докторот (Доктор Ху) и Госпоѓа Вивиан во шоуто Мерлин (ТВ серии од 2008 година)

Мофит е родена во Лондон, како ќерка на глумците Питер Мофит (познат по неговото сценско име, Питер Дејвисон ) и Сандра Дикинсон . Таа го посетувала Универзитетот „ Свети Едвард“ во Оксфорд .[2]

Кариера[уреди | уреди извор]

Мофит своето телевизиско деби го направила на 15-годишна возраст во „Вежбање врв“ (1999), играјќи ја Ники Дејви.[3] Мофит се појавила во телевизиските драми како „Втората потрага“ и „ Каков татко таков син“ . Таа ја играла угенетената Алис Хардинг во драмата ИТВ Каде е срцето во 2004 и 2005 година [4] и има настапувано заедно со нејзиниот татко во „Страв, стрес и гнев“ [5] и „Последниот детектив“  .[6]

Во 2007 година, таа го направила своето театарско деби како Матилде Верлејн во „Тотална Еклипса“ во Лондонската фабрика за чоколади „Мениер“.[7] Во мај 2008 година, Мофет се појавила во серијалот на БиБиСи Доктор Ху како десетта докторска вештачки креирана ќерка, Џени во епизодата Ќерката на Докторот“, со нејзиниот иден сопруг Дејвид Тенант кој го игра Докторот [8] (Мофет е ќерка на Питер Дејвисон, кој го играше Петтиот доктор во 80-тите години).[9][10] Во август 2008 година, Мофет се појавува во една од неколкуте серии на БиБиСи Три, во драмата Spooks: Code 9, како Кајли Роман

Таа ја вокализирала улогата на Каси Рајс во Doctor Who: Dreamland во 2010 година,[11] и ја прикажала Госпоѓата Вивијан во епизодата „Sweet Dreams“ (Слатки Сништа) на драмата на БиБиСи Мерлин .[12] Таа се придружила на глумечката екипа на медицинската драма на Би-Би-Си „Случајност“ како помлад доктор Хедер Вајтфилд, но нејзиниот лик бил убиен уште на самиот почеток на нејзината втора епизода.

Во јуни 2010 година, таа настапила во кратката претстава Хенс, која се емитувала за четири настапи во студиото Риверсајд, а подоцна се емитувала на Скај уметност 2,[13] и иуво тиграла во телевизиската драма Торн како сопруга на еден од помладите детективи (се појавува на една сцена во епизодата две и една не-говорна сцена во епизодата три). Во март 2011 година, таа ја ја добила улогата на Ема во БиБиСи Три Вајт Ман, која се емитувала во две серии пред истата да биде повлечена. Во мај 2012 година, Мофет го направила своето деби во West End (Вест Енд) во претставата What the Butler Saw во театарот Ваудевил во Лондон.[14] Претставата добила слаба филмска критика и продаденост на билети, а на 13 јули продукцијата преку нивната официјална веб-страница објавила дека претставата е откажана и ќе заврши наредната недела, еден месец порано од предвиденото.[15][16][17][18]

Во ноември 2013 година, таа се појавува како глумец и продуцентка на вебкестот „ Доктор Ху“ Петте поранешни лекари се рестартираат“ . Како продуцентка, таа била препознаена под нејзиното мажено име Џорџа Тенант (и покрај нејзиното глумечко појавување како Џорџа Мофет). Напишано и режирано од страна на нејзиниот татко, со настап и од нејзиниот сопруг и нејзините две постари деца .(за време на снимањето таа била доцна во бременоста со своето трето дете, а на вебкаст се наоѓа скриптирана сцена кога таа одбила породилни болки).

Мофет продуцирала (повторно под нејзиното мажено име, Џорџа Тенант) и глуми во краток филм наречен 96 Ways To Say I Love You, во кој исто така глуми и нејзиниот сопруг Дејвид Тенант. Филмот премиерно бил прикажан на Лондонскиот независен филмски фестивал во април 2015 година.[19] Во 2017 година, таа се врати ла повторно на глума, појавувајќи се во драма на мини серии од БиБиСи „Во мракот“, појавувајќи се како Џорџа Тенант [20]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Мофет забременила по кратката врска со универзитетски студент и на 17 години го родила своето прво дете, син по име Теј Питер Тенант (роден: Тај Питер Мофет-Мартин), на 27 март 2002 година.[21][22] Мофет и нејзиниот син се појавуваат заедно во британската реална серија Четири свадби,[23] и во епизодата на Доктор кој Доверливо. Тај ја интервјуирал за видео за веб-страницата на БиБиСи.[24] Тај присуствувал на драмско училиште во Шепертон во сопственост на неговата баба, Сандра Дикинсон,[25] и дебитирал во мај 2010 година во телевизиска реклама за „Големата британска компанија Теди мечка“. Тој, исто така, имал улога во „Петте (поранешни) доктори“ (познат како Тај Тенант).[26]

Во јануари 2011 година, неколку весници во Велика Британија објавиле дека Мофет била верена со глумецот Дејвид Тенант . Мофет ја родила нивната ќерка Олив, два месеци подоцна, на 29 март 2011 година.[27] Мофет и Тенант се венчале на 30 декември 2011 година.[28] Олив го направила своето деби на својата двегодишна воздраст играјќи ја ќерката на Johnон Бароуман во докторите Пет (поранешни). На 5 јануари 2013 година, Џонатан Рос за време на телевизиско интервју со Тенант објавил дека Мофет е бремена. На 2 мај 2013 година, Џорџа го раѓа нивниот син Вилфред.[29] На 9 ноември 2015 година, Тенант објави дека тој и Мофит неодамна имаат уште една ќерка и на 22 мај 2019 година ја објавила својата петта бременост во шоуто [30] „Тhe Late Late Show with James Corden.

Мофет е покровител на Straight Talking, добротворна организација формирана да ги едуцира младите за тинејџерската бременост.[31]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Телевизија[уреди | уреди извор]

Year Title Role Notes
1999 Peak Practice Nicki Davey 4 episodes[3]
2002–2009 The Bill Abigail Nixon 26 episodes[1]
2004 The Second Quest Sandra Biggs[32]
Holby City Emma Lenton Series 7, Episode 9: "A Good Day to Bury Bad News"[33]
GMTV Herself[34]
2004–2005 Where the Heart Is Alice Harding 9 episodes[35]
2005 Like Father Like Son Morag Tait[36] 2 episodes
Tom Brown's Schooldays Sally Television film
2007 Fear, Stress and Anger Chloe Chadwick Episode 6[5]
Bonkers Debbie Hooper 4 episodes[37]
Casualty Elaine Walker Series 21, Episode 34: "Lost in the Rough"[38]
The Last Detective Tanya Episode: "Once Upon a Time on the Westway"[6]
Loose Women Herself Series 11, Episode 29[39]
Richard & Judy Herself[40]
2008 My Family Penny Bishop Series 8, Episode 2: "Let's Not Be Heisty"[41]
Doctor Who Jenny Series 4, Episode 6: "The Doctor's Daughter"[42]
Doctor Who Confidential Herself Series 4, Episode 6: "Sins of the Fathers"[43]
Spooks: Code 9 Kylie Roman All 6 episodes[44]
2009 Agatha Christie's Marple Lady Frances "Frankie" Derwent "Why Didn't They Ask Evans?"[45]
Doctor Who: Dreamland Cassie Rice Voice[11]
Casualty Heather Whitefield Series 24, Episodes 1 and 2[46]
Doctor Who Greatest Moments Herself Doctor Who Confidential special[47]
Merlin Lady Vivian Series 2, Episode 10[12]
Merlin Secrets & Magic Herself Series 1, Episode 10: "Love Fool"[48]
Four Weddings Herself Guest at her mother's wedding[23]
2010 Playhouse Live Leila Broadcast of the theatre play Hens[13]
Thorne: Sleepyhead Sophie Holland 2 episodes[49]
2011 White Van Man Emma Series 1 and 2[50]
2013 The Five(ish) Doctors Reboot Herself BBC Red Button webcast; also producer
2014 Casualty Briony Whitman Series 29, Episode 9: "Entrenched"[51]
Holby City Series 17, Episode 4: "Chaos in Her Wings"
2017 In the Dark Jenny Miniseries (all 4 episodes)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „The Bill (2004-2009)“. Посетено на 2009-12-15.
 2. „Georgia Moffett Summary“. Tv.com. Посетено на 2009-09-13.
 3. 3,0 3,1 „Peak Practice (1999)“. Посетено на 2009-12-15.
 4. „Where the Heart Is 1997'. IMDb. Посетено на 2009-09-13.
 5. 5,0 5,1 „Fear, Stress and Anger (2007)“. Посетено на 2009-12-15.
 6. 6,0 6,1 „The Last Detective (2007)“. Посетено на 2009-12-15.
 7. „Georgia Moffett Trivia“. Movietome. Архивирано од изворникот на 6 January 2010. Посетено на 2009-09-15.
 8. „Doctor Who: The Doctor's Daughter“. BBC Press Office. 2008-05-10. Посетено на 2009-09-13.
 9. „Spooks: Code 9“. BBC Press Office. 2008-07-16. Посетено на 2009-09-13.
 10. McLean, Gareth (2008-08-08). „Spooks: Code 9“. The Guardian. London. Посетено на 2009-09-08.
 11. 11,0 11,1 „Doctor Who Dreamland (2009)“. Посетено на 2009-12-15.
 12. 12,0 12,1 „Merlin (2009)“. Посетено на 2009-12-15.
 13. 13,0 13,1 „Sky Arts“. Playhouse Live. Архивирано од изворникот на 22 August 2010. Посетено на 16 August 2010.
 14. „McInnerny, Bond & Moffett join Djalili in What the Butler Saw“. Посетено на 2012-04-21.
 15. Billington, Michael (17 May 2012). „What the Butler Saw – review“. The Guardian.
 16. „What the Butler Saw“. Архивирано од изворникот на 2014-06-29. Посетено на 2014-06-28.
 17. Letts, Quentin (17 May 2012). „What The Butler Saw: Omid Djalili's demented act misfires with a shouty performance and a joke that may just drive you mad“. The Daily Mail.
 18. Spencer, Charles (17 May 2012). „Joe Orton's 1967 comic masterpiece is given a sadistically unfunny adaptation“. The Telegraph.
 19. Hewitt, Susan. „REVIEW: 96 Ways To Say I Love You – An Entertaining & Funny Short“. www.david-tennant-news.com. Посетено на 11 November 2015.
 20. BBC — In the Dark pages: (Accessed 5 August 2017)
 21. „Ancestry birth record“. Ancestry.co.uk. Посетено на 2013-11-12.
 22. „I showed my mum a scan of my beautiful baby... but I was too scared“. Sunday Mirror. 5 May 2002. Посетено на 9 September 2012.
 23. 23,0 23,1 „Shepperton actress to wed in reality TV ceremony“. Staines News. Посетено на 16 August 2010.
 24. „Georgia Moffett Q+A“. BBC.co.uk. Архивирано од изворникот на 24 September 2015. Посетено на 16 August 2010.
 25. 'I love being a cougar' - Sandra Dickinson“. Посетено на 2014-06-28.
 26. „The Five(ish) Doctors“. IMDB.com. Посетено на 7 April 2019.
 27. „Baby joy for star David“. The Paisley Daily Express. Paisley, Scotland. 2011-01-18. Посетено на 2011-01-29.
 28. David Tennant 'to marry Georgia Moffett today' - Digital Spy. Retrieved 1 January 2012
 29. Duncan, Andrew (26 October – 1 November 2013). „Geeks should rule the world“. The Radio Times. стр. 13.
 30. „David Tennant & His Wife Are Preparing for Child #5“. CBS. 23 May 2019. Посетено на 2 June 2019.
 31. „Our Patrons“. Архивирано од изворникот на 20 August 2014. Посетено на 2014-06-28.
 32. „The Second Quest (2004)“. IMDb.com. Посетено на 2009-12-15.
 33. „Holby City (2004)“. IMDb.com. Посетено на 2009-12-15.
 34. „GMTV 24 November 2004“. IMDb.com. Посетено на 2009-12-15.
 35. „Where the Heart Is (1997)“. IMDb.com. Посетено на 2009-12-15.
 36. „Like Father Like Son 2005)“. IMDb.com. Посетено на 2009-12-15.
 37. „Bonkers (2007)“. IMDb.com. Посетено на 2009-12-15.
 38. „Casualty (2007)“. IMDb.com. Посетено на 2009-12-15.
 39. „Loose Women 2007 Season 11, Episode 29“. IMDb.com. Посетено на 2009-12-15.
 40. „Richard & Judy 21 February 2007“. IMDb.com. Посетено на 2009-12-15.
 41. „My Family Let's Not Be Heisty(2008)“. IMDb.com. Посетено на 2009-12-15.
 42. „BBC Doctor Who The Doctor's Daughter Episode Guide“. Bbc.com. Посетено на 2009-12-15.
 43. „Doctor Who Confidential (2008)“. IMDb.com. Посетено на 2009-12-15.
 44. „Spooks: Code 9 (2008)“. IMDb.com. Посетено на 2009-12-15.
 45. „Marple (2009)“. IMDb.com. Посетено на 2009-12-15.
 46. „BBC ONE Unplaced Casualty“. BBC Press Office. Посетено на 2009-09-06.
 47. „Doctor Who Greatest Moments (2009)“. IMDb.com. Посетено на 2009-12-15.
 48. „Merlin Secrets & Magic(2009)“. IMDb.com. Посетено на 2009-12-15.
 49. „Thorne: Sleepyhead“. TV.com. Tv.com. Архивирано од изворникот на 19 September 2012. Посетено на 18 January 2011.
 50. „White Van Man“. British Comedy Guide. Посетено на 10 March 2011.
 51. Susanna Lazarus. „Blue's Anthony Costa in Casualty - first-look pictures“. RadioTimes. Посетено на 14 April 2015.