Џордан Питерсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џордан Питерсон
Питерсон во 2018 г.
Роден(а)Џордан Бернт Питерсон
12 јуни 1962 (1962-06-12) (61 г.)
Едмонтон, Алберта, Канада
Занимање
Деца2
Мреж. местоjordanbpeterson.com Уредете го ова на Википодатоците
Академска заднина
УстановаUniversity of Alberta (BA–BA)
McGill University (PhD)
ДисертацијаPotential Psychological Markers for the Predisposition to Alcoholism (1990)
Докторски менторRobert O. Pihl
ВлијанијаФјордор ДостоевскиКарл Јанг[1][б 1]Neumann[2]NietzscheOrwell[3]PiagetSolzhenitsyn
Академска работа
ГранкаКлиничка психологија
Установи
Значајни дела
Потпис

Џордан Бернт Питерсон (роден на 12 јуни 1962 година) — канадски психолог, автор и медиумски коментатор.[4][5] Тој почнал да добива широко внимание кон крајот на 2010-тите години за неговите ставови за културните и политичките прашања, често опишани како конзервативни.[6][7][8] Питерсон се опишал себеси како класичен британски либерал[9][10][11] и традиционалист.[12]

Бил роден и израснат во Алберта, Питерсон дипломирал политички науки и психологија на Универзитетот во Алберта и докторирал по клиничка психологија на Универзитетот Мекгил .По истражувањето и предавањето на Универзитетот Харвард, тој се вратил во Канада во 1998 г. и станал професор по психологија на Универзитетот во Торонто. Во 1999 година, тој ја објавил својата прва книга, Maps of Meaning: The Architecture of Belief, која станала основа за многу од неговите последователни предавања. Книгата сврзува психологија, митологија, религија, литература, филозофија и невронаука за да ги анализира системите на верување и значење.

Во 2016 година, Петерсон објавил серија видеа на Јутуб во кои го критикува Законот за измена на канадскиот закон за човекови права и Кривичниот законик (Бил C-16), усвоени од Парламентот на Канада за да се воведат „ родов идентитет и изразување“ како забранета основа за дискриминација. Питерсон тврдел дека законот ќе користи одредени родови заменки, „принуден говор“ и го поврзал овој аргумент со општа критика на политичката исправност и политиката на идентичност. Тој добил значително медиумско покривање, привлекувајќи поддршка и критики.

Во 2018 година, тој ја прекинал својата клиничка пракса и наставните должности и ја објавил својата втора книга: 12 правила за животот: противотров за хаосот. Промовиран со светска турнеја, станал бестселер во неколку земји. Во текот на 2019 и 2020 година, Петерсон претрпел здравствени проблеми како последица на тешкиот синдром на повлекување од бензодиазепин. Во 2021 година, тој ја објавил својата трета книга, Beyond Order: 12 More Rules for Life, поднел оставка од Универзитетот во Торонто и се вратил на поткастинг. Во 2022 година, Питерсон потпишал договор за распределба на содржина со конзервативната медиумска компанија The Daily Wire и станал канцелар на колеџот Ралстон. Неговите различни предавања и разговори, распределени главно преку Јутуб и поткасти, собрале милиони прегледи.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Peterson, Jordan (1999). „Preface: Descensus ad Infernos“. Maps of Meaning. Routledge. стр. xvii. ISBN 978-0-415922227.
 2. Paglia, Camille (2019). Provocations: Collected Essays on Art, Feminism, Politics, Sex, and Education. New York: Vintage Books. стр. 679. ISBN 978-0-525-43386-6.
 3. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име mm_orwell_wiganpier.
 4. Tuccille, J. D. (9 January 2023). „With Jordan Peterson, occupational licensing becomes a way to censor“. Reason.com. Посетено на 15 January 2023. The Canadian psychologist and cultural commentator has waded into any number of battles since he first rose to fame several years ago.
 5. O'Dell, Liam (17 September 2022). „Jordan Peterson visited 'Britain's strictest school' and it looks like he loved it“. www.indy100.com (англиски). Посетено на 15 January 2023.
 6. Hazony, Yoram (15 June 2018). „Jordan Peterson and Conservatism's Rebirth: The psychologist and YouTube star has brought the concepts of order and tradition back to our intellectual discourse“. The Wall Street Journal. Архивирано од изворникот на 1 September 2019. Посетено на 1 September 2019.
 7. Bowles, Nellie (24 December 2018). „Patreon Bars Anti-Feminist for Racist Speech, Inciting Revolt“. The New York Times (англиски). ISSN 0362-4331. Архивирано од изворникот на 24 December 2018. Посетено на 30 January 2019.
 8. Beauchamp, Zack (26 March 2018). „Jordan Peterson, the obscure Canadian psychologist turned right-wing celebrity, explained“. Vox (англиски). Посетено на 3 March 2021.
 9. Lott, Tim (20 September 2017). „Jordan Peterson and the transgender wars“. The Spectator. Архивирано од изворникот на 21 April 2019. Посетено на 11 November 2017.
 10. Празен навод (help)
 11. Kovach, Steve (12 August 2017). „Silicon Valley's liberal bubble has burst, and the culture war has arrived“. Business Insider. Архивирано од изворникот на 7 November 2017. Посетено на 11 November 2017. classic British liberal Jordan B. Peterson
 12. Mance, Henry (1 June 2018). „Jordan Peterson: 'One thing I'm not is naïve'. Financial Times. Архивирано од изворникот на 13 June 2018. Посетено на 13 June 2018.


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.