Џон Тузо Вилсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џон Тузо Вилсон
Џон Тузо Вилсон
Роден(а)24 октомври 1908
Отава, Онтарио Канада
Починал(а)15 април 1993
Торонто, Онтарио, Канада
ЖивеалиштеКанада
НационалностКанадско
ПолињаГеофизика и Геологија
УстановиУниверзитет во Торонто
ОбразованиеУниверзитет во Торонто
Колеџ Св. Џон, Кембриџ
Универзитет Принстон
Докторски менторХари Хамонд Хес
ДокторандиХаролд Вилијамс
Познат поТеоријата за тектонски плочи

Џон Тузо Вилсон (24 октомври 1908 - 15 април 1993) — канадски геолог.

Во 1965 година, Вилсон докажал дека гребените што се шират на морското дно, се разделени со т.н. трансформни раседни рабови. Вилсон ја поставил и теоријата за жешките точки и нивната улога во образувањето низи од вулкански острови, како што се Хаваите. Неговите откритија имале голем придонес за прифаќање на теоријата за тектониката на плочите.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Chase RL (1977-03-24). "J. Tuzo Wilson Knolls: Canadian hotspot". Nature 266 (266): 344–346. doi:10.1038/266344a0

Библиографија[уреди | уреди извор]

  • Wilson, Tuzo (14 July 1962). „Cabot Fault, An Appalachian Equivalent of the San Andreas and Great Glen Faults and some Implications for Continental Displacement“. Nature. 195: 135–138. doi:10.1038/195135a0.
  • Wilson, J. Tuzo (9 February 1963). „Evidence from Islands on the Spreading of Ocean Floors“. Nature. 197: 536–538. doi:10.1038/197536a0.
  • Wilson, J. Tuzo (1963). „A Possible Origin of the Hawaiian Islands“ (PDF). Canadian Journal of Physics. 41: 863–870. doi:10.1139/p63-094.
  • Wilson, J. Tuzo (24 July 1965). „A new Class of Faults and their Bearing on Continental Drift“ (PDF). Nature. 207: 343–347. doi:10.1038/207343a0. Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-08-06. Посетено на 2011-02-09.
  • Vine, F. J.; Wilson, J. Tuzo (22 October 1965). „Magnetic Anomalies over a Young Oceanic Ridge off Vancouver Island“. Science. 150 (3695): 485–9. doi:10.1126/science.150.3695.485. PMID 17842754.
  • Wilson, J. Tuzo (August 13, 1966). „Did the Atlantic close and then re-open?“ (PDF). Nature. 211: 676–681. doi:10.1038/211676a0.[мртва врска]
  • Wilson, J. Tuzo (1966). „Are the structures of the Caribbean and Scotia arc regions analogous to ice rafting?“. Earth and Planetary Science Letters. 1: 335–338. doi:10.1016/0012-821X(66)90019-7.
  • Wilson, J. Tuzo (December 1968). „A Revolution in Earth Science“. Geotimes. Washington DC. 13 (10): 10–16.
  • Wilson, J. Tuzo (1971). „Du Toit, Alexander Logie“. Dictionary of Scientific Biography. 4. стр. 261–263.