Џон Питерс Хамфри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џон Питерс Хамфри
Податотека:John Peters Humphrey (United Nation Photo Library 124931) (cropped and adjusted).jpg
Роден 30 април 1905
Хамптон, Њу Брунсвик,Канада
Починал 14 март 1995(1995-03-14) (возр. 85)
Квебек, Монтреал, Канада
Занимање писател, правник, борец за човековите права

Џон Питерс Хемфри, ОЦ (30 април 1905 година – 14 март 1995 година) бил канадски правен научник, правник и застапник за човекови права. Тој е најпознат како автор на првиот нацрт на Универзалната декларација за човекови права .

Детство, образование и академска кариера[уреди | уреди извор]

Хемфри е роден од Френк Хемфри и Нели Петар на 30 април 1905 година во Хемптон, Newу Бранзвик . Неговото детство ја допрело трагедијата бидејќи ги изгубил и родителите од рак и исто така го загубил едниот од рацете во несреќа додека играл со оган. Хемфри престојувал во интернат, каде претрпел задевање од други студенти; се тврди дека ова било влијателно во градењето на неговиот лик и сочувство.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Biography“. humphreyhampton.org. Архивирано од изворникот на 2020-11-26. Посетено на 2019-07-23.