Џон Пауел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џон Пауел
Животописни податоци
Роден(а)18 септември 1963(1963-09-18)(60 г.)
Лондон, Англија
ЖанровиФилмска музика
Занимањакомпозитор, продуцент
Инструментипијано
Период на активност1990–денес

Џон Пауел (роден на 18 септември 1963 година) — англиски композитор, најдобро познат по своите резултати во филмската музичка индустрија. Пауел живее во Лос Анџелес уште од 1997 година и во текот на својата кариера ја има компонирано музиката на повеќе од педесет играни филмови, како и на анимирани филмови, меѓу кои Мравката Z, Бегство на пилето, Шрек (сите три ко-компонирани со Хари Грегсон-Вилијамс), Роботи, Среќни нозе (и негово продолжение), трите продолженија на Ледено доба, Рио, Рио 2 и Како да го дресирате вашиот змеј, за кои тој бил номиниран за Оскар за првиот филм.

Пауел беше член на музичкото студио на Ханс Цимер, Remote Control Productions, и често соработува со други композитори од студиото, вклучувајќи ги Хари Грегсон-Вилијамс и самиот Цимер.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]